reklama

Velkou pozornost média věnovala nejmladšímu kandidátovi, 38letému Peteu Buttigiegovi, který se prezentoval jako politik nového střihu.

Televizní debata se uskutečnila mezi dvojími primárkami. V těch vůbec prvních v Iowě v pondělí po přepočtu na delegáty velmi těsně zvítězil Pete Buttigieg, i když 78letý Bernie Sanders patrně získal více hlasů. Na dalších příčkách se umístili senátorka Elizabeth Warrenová, Biden a senátorka Amy Klobucharová. Další primárky čekají demokratické uchazeče v úterý ve státě New Hampshire.

Joe Biden, pro něhož jsou výsledky z Iowy zklamáním, v televizní debatě ujišťoval, že v New Hampshire už prorazí. Zároveň ale zpochybnil dlouhodobou životaschopnost Bernieho Sanderse coby jednoho z favoritů nominace, když se sám označuje za demokratického socialistu. "Bernie se sám označil, nikoli já, za demokratického socialistu," řekl Biden.

Buttigiegovi zase Biden vytknul, že nikdy nezastával volený úřad kromě starosty South Bendu.

Klobucharová Buttigiegovi vytkla vyjádření, že proces ústavní žaloby proti Trumpovi, který vyústil ve zproštěním viny, je vyčerpávající a že by se raději díval na kreslené filmy. "Je snadné mířit na Washington. Je mnohem těžší vést a mnohem těžší zastávat ty nesnadné posty," upozornila politička. Obvinila Buttigiega, že útočí na washingtonskou politiku, "protože je populární to říkat a vypadáte pak jako bezva nováček," řekla Klobucharová.

Buttigieg by se v případě zvolení stal nejmladším prezidentem v dějinách USA. Svou politickou nezkušenost přitom v debatě používal jako zbraň proti Bidenovi, který byl za prezidenta Baracka Obamy po dvě funkční období druhým mužem Spojených států a ve Washingtonu strávil většinu své dospělosti.

"Mě zajímá styl politiky, který potřebujeme nastolit, abychom už konečně obrátili list," řekl Buttigieg. "Politika minulosti myslím nebyla zase tak špatná," reagoval Biden. Nevím, co bylo tak špatného v minulosti na Baracku Obamovi a Joeu Bidenovi," namítl Biden.

Debata byla občas vzrušená, ale bylo v ní také mnoho momentů jednoty, všimla si agentura AP. Například Biden a Sanders vyzvali ke stranické jednotě proti Trumpovi. "Ať už vyhraje tuto zatracenou věc kdokoli, my všichni budeme stát při sobě. Domnívám se, že Trumpa porazíme tím, že budeme mít největší volební účast v dějinách této země," prohlásil Sanders.

reklama