Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozkradl miliardy rublů? Ruskou armádou otřásá aféra, generálplukovník zatčen

Ruská měna, rubl
Ruská měna, rubl
Foto: Pixmac

Ruská policie obvinila jednoho z nejvyšších armádních činitelů země z rozsáhlých finančních podvodů, za které mu hrozí až desetiletý trest vězení. Oznámila to agentura TASS.

Zástupce náčelníka generálního štábu Chalil Arslanov, který vinu popírá, nesmí opustit ruské území. Zda zůstal ve funkci, zpráva neuvádí.

Generálplukovník Arslanov je podle TASS zapleten do kauzy armádní komunikační firmy Vojentělekom, kterou vojenská prokuratura vyšetřuje od roku 2013. Vedení firmy podle vyšetřovatelů uzavíralo smlouvy s ministerstvem obrany s uměle navýšenou cenou a za některé služby si nechávalo zaplatit dvakrát.

Způsobená škoda dosahuje částky půl miliardy rublů (přes 180 milionů Kč). Jakou roli v podvodech hrál Arslanov, TASS neuvádí.

Podle jiných médií se škoda přehoupla přes miliardu rublů. Podle televize Ren TV je generál dokonce podezřelý z účasti na rozkradení dvou miliard rublů (asi 720 milionů Kč) při státních zakázkách. Také tuto informaci úřady nepotvrdily, i když ani nepopřely. Vyšetřovatelé se podle televize zdrželi vyjádření. Podezřelí v případu podle serveru Newsru místo drahých ruských přístrojů pro satelitní spojení dodávali vojákům laciné čínské obdoby s přelepenými nálepkami.

Generálovi podle internetovému listu Gazeta.ru hrozí až deset let za mřížemi, a tak se nejspíše po obvinění ze zvláště velkého podvodu ocitl ve vazbě.

Firma Vojentělekom se ocitla uprostřed finančních skandálů už několikrát, podle ruských médií se tam odehrávají machinace "kosmických rozměrů". Při rozkrývání jedné kauzy policisté v roce 2012 u jednoho ze zadržených našli v hotovosti 20 milionů rublů (13 milionů korun v tehdejším kurzu), které zatčený muž označil za "zbytek kapesného".

Témata:  Rusko korupce Ruská armáda RUB

Související

Aktuálně se děje

12. ledna 2026 4:00

Počasí se v dalším lednovém týdnu bude měnit. Meteorologové popsali jak

Celodenním mrazům během dalšího lednového týdne, který právě začíná, odzvoní. Předpověď slibuje oteplení, ale také možné komplikace kvůli silné ledovce. Vyplývá to z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

letiště Frankfurt nad Mohanem

Frankfurt kvůli extrémnímu počasí ruší lety s Prahou

Pondělní ráno přineslo na jedno z největších evropských letišť značný chaos. Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem bylo nuceno zrušit téměř stovku plánovaných spojů kvůli extrémnímu zimnímu počasí, které zasáhlo západní část Německa. Podle mluvčí společnosti Fraport, která letiště provozuje, se omezení dotklo minimálně 98 letů včetně těch do Prahy, což představuje zhruba desetinu všech ranních odletů.