Ukrajina v únoru uvedla, že během války zemřelo 140 tisíc ruských bojovníků. Později přišel Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny s novou statistikou, která tvrdí, že počet mrtvých ruských vojáků na Ukrajině stoupl k 7. květnu na 194 tisíc.

Nejnovější zveřejněné statistiky ukazují, jak vysoký byl nárůst za další týden. K 15. květnu Rusko podle Ukrajiny ztratilo přibližně 199 460 vojáků, 3 759 tanků, 7 336 bojových obrněných vozidel,
3 137 dělostřeleckých systémů, 308 letadel, 294 vrtulníků, 2 720 operačně-taktických UAV, 973 střel s plochou dráhou letu nebo 18 lodí/člunů.

Čísla nelze nijak ověřit, statistiky z jiných zdrojů se ale výrazně odlišují. Například ruskojazyčná verze BBC uvedla, že se do dubna letošního roku povedlo identifikovat 20 451 skutečně mrtvých ruských vojáků. Nepopírá, že mrtvých může být více, nelze je ale nijak ověřit.

Podle agentury Reuters s odkazem na dokumenty amerických zpravodajských služeb utrpělo Rusko na Ukrajině masivní ztráty čítající až 220 tisíc obětí, z toho až 180 tisíc bylo zraněno a až 43 tisíc vojáků zabito. I tyto statistiky se ale vymykají těm, které prezentují jiná média či americké úřady.

Nelze však s určitostí říct, které odhady jsou blíže realitě a kolik ruských bojovníků na Ukrajině skutečně zahynulo. Jisté je, že jejich počet stoupá do desetitisíců. Podobně ale není ani známo, jak velké ztráty eviduje Ukrajina.

reklama