Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská armáda údajně dobyla další obec v Doněcké oblasti

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že jeho armáda dobyla další obec v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Informuje o tom agentura Reuters.

Ruské síly "získaly kontrolu nad obcí Archanhelské", tvrdí ruský resort obrany. Tato vesnička leží na frontové linii nedaleko obce Očeretyne, jejíž dobytí hlásila Moskva začátkem května.

Ukrajinská policie informovala o třech obětech a dvou zraněných při ruských úderech v Doněcké oblasti, kde za uplynulý den zaznamenali přes 1800 útoků.

Rusko před dvěma týdny spustilo novou ofenzívu v pohraniční Charkovské oblasti, čímž se otevřela nová fronta v probíhající válce. Podle Kyjeva jde o snahu Moskvy odklonit přečíslené ukrajinské jednotky z frontové linie na východě, kde probíhají nejostřejší boje.

Ukrajinská armáda v pátek uvedla, že jejím jednotkám se podařilo zastavit postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti a přešli do protiútoku.

"Ukrajinské obranné síly zadržely ruské jednotky v Charkovském sektoru... Situace je pod kontrolou, a probíhají protiofenzivní operace," sdělila ukrajinská armáda na pátečním brífinku v Kyjevě.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj uvedl, že Rusové, navzdory počátečním úspěchům, uvízli v pouličních bojích o Vovčansk a utrpěli vysoké ztráty. Dodal, že ruské síly posílají do této oblasti posily, ale jejich snaha o dobytí města zatím skončila neúspěšně.

Varoval také před intenzivními boji na východě Ukrajiny, zejména u měst Časiv Jaro, Pokrovsk a Kurakovo v Doněcké oblasti.

Druhé největší ukrajinské město Charkov a jeho okolí odolávají ruským útokům již několik měsíců. Během těchto útoků byly použity rakety, drony a naváděné bomby, což způsobilo vážné poškození energetické infrastruktury.

Zelenskyj v pátek navštívil Charkov a setkal se s vysokými představiteli armády. Společně navštívili místo velké tiskárny, která byla zničena při raketovém útoku, při kterém zemřelo nejméně sedm lidí.

"Dnes jsem v Charkově... Dostal jsem také aktuální informace o obranných operacích, zejména v oblasti města Vovčansk, a o obnově poškozené energetické infrastruktury," napsal Zelenskyj na sociální síti. Vyjádřil také soustrast rodinám a přátelům obětí útoku.

Moskva dnes uvedla, že se jí podařilo proniknout do blízkosti města Bachmut na východě Ukrajiny. Dříve informovala o údajném dobytí vesnice Bilohorivka, což jí umožňuje získat plnou kontrolu nad Luhanskou oblastí.

Tajemník Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny Olexandr Lytvynenko tvrdí, že cílem ruské ofenzívy v Charkovské oblasti je pravděpodobně vytvořit nárazníkovou zónu, která by omezila schopnost Ukrajiny zasáhnout pohraniční oblasti Ruska. Agentura Reuters dodává, že Rusové často podnikají letecké nálety na Ukrajinu z ruské Belgorodské oblasti.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy