Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská kauza: FBI dle soudu skandálně chybovala, Trump je na koni

FBI
FBI
Foto: FBI **www.fbi.gov**

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se při pátrání po ruském vlivu na americké volby dopustil opakovaných chyb v žádostech o sledování Cartera Page, někdejšího zahraničněpolitického poradce prezidenta Donalda Trumpa.

V prohlášení to v úterý konstatoval tajný soud FISA, který povoluje sledování osob na americké půdě pro rozvědné účely. Informovala o tom agentura Reuters.

"Postup FBI v žádostech o sledování Cartera Page, jak je ve zprávě popsáno, bylo v rozporu s povinností jednat nezaujatě," uvedla soudkyně FISA Rosemary Collyerová. Podle ní FBI poskytl "nepodložené" informace, když soud žádal o povolení Page odposlouchávat.

Prohlášení soudu následuje více než týden poté, co generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz dospěl k závěru, že FBI se dopustil několika chyb při vyšetřování pochybnosti ohledně ruského vlivu na americké prezidentské volby. Horowitz však zároveň konstatoval, že vyšetřovatelé FBI nevedli proti Trumpově volební kampani politicky motivované vyšetřování.

Prezident i někteří jeho zastánci zpochybňovali, že se FBI držel zákonů, když požádal v roce 2016 u tajného soudu FISA o povolení Pageova elektronického sledování. Jsou přesvědčeni, že vyšetřovatelé stranili kampani Trumpovy demokratické sokyně Hillary Clintonové.

Donald Trump na prohlášení soudu reagoval na twitteru: "Prohlášení soudu bylo dlouhé a neúprosné. Znamená to, že můj případ byl PODRAZ!" uvedl.

Wow! “In a stunning rebuke of the FBI, the FISA court severly chastised the FBI for the FISA abuses brought to light in the recent Inspector General’s Report. There were at least 17 significant errors.” @FoxNews Statement by the Court was long and tough. Means my case was a SCAM!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 17, 2019

"Frekvence, s níž se žádosti příslušníků FBI (o sledování) ukázaly být neodůvodněné, v rozporu s jeho dosavadními informacemi nebo byly záměrně zamlčovány, vyvolává otázku, zda jsou informace v dalších žádostech FBI spolehlivé," napsala Collyerová.

Úřadu nařídila, aby do měsíce vyhotovil zprávu o tom, jak hodlá zjednat nápravu.

Témata:  FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation) Donald Trump USA

Aktuálně se děje

21. května 2024 12:35

Duda je kvůli kondolenci k úmrtí íránského prezidenta terčem kritiky

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy