Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská raketa zasáhla dům v centru Charkova, uvedl jeho starosta

Následky ostřelování Charkova ruskou invazní armádou
Následky ostřelování Charkova ruskou invazní armádou
Foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

"Centrum Charkova zasáhly dvě rakety nepřítele. Podle prvních zpráv jde o rakety S-300," uvedl dnes ráno Terechov na sociální síti Telegram. "Zatím víme o třech zraněných, 54leté ženě a dvou mužích ve věku 51 a 55 let," upřesnil šéf Charkovské oblasti Syněhubov s tím, že žena musela být převezena do nemocnice.

Rusové kromě v noci na dnešek také dvakrát ostřelovali město Družkivka v Doněcké oblasti, sdělil na stejné sociální síti šéf oblastní správy Kyrylenko. Zranění přitom podle něj utrpělo pět lidí. Ruské střely poničily v Družkivce čtyři obytné domy a školku, uvedl také.

Ruská armáda kromě toho dál podniká pozemní útoky v několika oblastech včetně Bachmutu na ukrajinském Donbasu, kde se podle britské vojenské rozvědky Ukrajinci ocitají v čím dál větší izolaci.

"V průběhu posledních týdnů Rusko dál zaznamenávalo malé úspěchy při své snaze Bachmut obklíčit," stojí v pravidelné analýze britského ministerstva obrany, které se odvolává na britskou vojenskou rozvědku. Podle stejného přehledu mají Rusové díky svému postupu možnost přímo ostřelovat dvě hlavní silnice, které používají Ukrajinci jako spojnici s městem.

O dobytí Bachmutu se Rusové snaží už několik měsíců, a to za cenu obrovských ztrát. Šéf ruské soukromé Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) soukromé společnosti Jevgenij Prigožin dnes podle agentury TASS sdělil, že ve čtvrtích v severní části města se bojuje doslova "o každou ulici". Reagoval přitom na novináře ruského webu pravda.ru, který ho požádal, aby okomentoval zprávy, že ukrajinské síly ustupují ze severu města.

"V severních čtvrtích Artemivsku (název Bachmutu z dob SSSR, pozn. ČTK) pokračují tvrdé boje o každou ulici, o každé schodiště. Je samozřejmě milé, že si média přejí ústup ukrajinských sil, ale neděje se tak ani ve čtvrtích na severu ani v těch na jihu či na východě," citovalo na telegramu Prigožinova slova jeho tiskové oddělení.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 10:51

Zdražuje čokoláda, cukr i káva. Počasí dělá z běžného zboží luxus pro bohaté

Ceny kakaa vytrvale stoupají a podle analytiků komodita má prostor pro prodloužení současného rekordního cyklu. Ale zatím nejsou na obzoru žádné známky výrazného snížení poptávky. Na konci března ceny kakaa na burze v New Yorku dosáhly historického maxima, když nakrátko překročily hranici 10.000 USD za tunu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy