Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská vládnoucí strana Jednotné Rusko se stala terčem kyberútoku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ruská vládnoucí strana Jednotné Rusko oznámila, že se stala cílem rozsáhlého kybernetického útoku typu DDoS na své internetové služby. Dnes v Rusku probíhají prezidentské volby, při kterých část voličů může využít elektronickou formu hlasování.

V reakci na incident strana odstavila veškerou svou digitální infrastrukturu. Specializovaní IT pracovníci strany a úřadu Roskomnadzor, který má na starosti dohled nad telekomunikacemi a informačními technologiemi, pracují na odražení útoku, uvádí agentura TASS.

DDoS útok spočívá v systematickém zahlcování cílového serveru velkým počtem dotazů, čímž je vyřazen z provozu. Zatím není jasné, která hackerská skupina stojí za dnešním útokem.

Prezident Vladimir Putin, který je považován za vítěze voleb v nepřítomnosti výraznějších protikandidátů, již dříve obvinil Ukrajinu ze snahy destabilizovat situaci v období voleb.

Během pátečního prvního dne třídenních voleb se objevily zprávy o ukrajinských útocích na územích okupovaných Ruskem a v ruské Belgorodské oblasti. Putin, na jehož příkaz začala ruská invaze na Ukrajinu před více než dvěma roky, oznámil, že ukrajinské akce nezůstanou bez odplaty.

Illja Vitjuk, šéf kybernetického oddělení ukrajinské tajné služby SBU, uvedl v pátek podle serveru Ukrajinska pravda, že od začátku ruské invaze v roce 2022 odrazila SBU téměř 10 000 ruských kyberútoků, přičemž většina z nich byla odražena v jejich počátečních fázích.

Varoval, že ruské tajné služby zintenzivňují své agresivní působení v kyberprostoru, a přiznal, že SBU také provádí své vlastní operace v tomto prostředí. Ukrajina se však nepřihlásila k dnešnímu útoku na Jednotné Rusko. DDoS je zkratka pro Distributed Denial of Service, což v překladu znamená Distribuovaný útok na odmítnutí poskytování služeb. Jedná se o kybernetický útok, při kterém je cílový server, síť nebo webová služba zahlcována obrovským množstvím požadavků, čímž je vyřazena z provozu a není schopna poskytovat služby legitimním uživatelům.

Tento typ útoku je často realizován pomocí botnetů, což jsou sítě počítačů, které jsou infikovány škodlivým softwarem a mohou být dál ovládány útočníkem. DDoS útoky mohou mít různé motivace, včetně politických, ekonomických nebo ideologických, a mohou být použity k vyvolání chaosu, poškození pověsti cíle nebo jiným způsobem poškození jeho provozu.

Témata:  Rusko hackeři

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.