Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská vojska v příštích měsících na Ukrajině nejspíš nepostoupí, míní Londýn

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Ruské pozemní síly v nadcházejících měsících na Ukrajině zřejmě nedokážou významně postoupit, uvedlo dnes britské ministerstvo obrany, které se odvolává na poznatky britské vojenské rozvědky. Ruské vzdušné útoky ale dál zasahují ukrajinské civilní obyvatelstvo, upozorňuje Kyjev.

Soudě podle vystoupení ruského prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova z minulého týdne zůstávají ruské cíle na Ukrajině nezměněny a Rusko dál usiluje o rozšíření kontroly na Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblastí a především o postup dál do Doněcké oblasti, podotklo britské ministerstvo. "Ruská strategie ale v současnosti zřejmě nedokáže tyto cíle splnit. Je velmi nepravděpodobné, že ruská armáda je schopna vytvořit účinnou útočnou sílu, která by byla s to zmíněné regiony ovládnout," tvrdí Londýn ministerstvo.

Ukrajina v září dokázala během rychlé protiofenzivy vytlačit ruské síly z velké části Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, v listopadu Rusko ztratilo Cherson na jihu. Tvrdé boje se už měsíce svádějí o Bachmut v Doněcké oblasti, fronta se tam ale prakticky nemění.

Ruské síly dnes ráno ostřelovaly raketomety Uragan město Girnyk v Doněcké oblasti a zranily přitom osm civilistů na místním tržišti a v jeho okolí, sdělil podle agentury Unian šéf oblastní správy Pavlo Kyrylenko. "Teroristický stát neustále terorizuje civilní ukrajinské obyvatelstvo. Střílí a bude střílet na civilisty do té doby, než ho vyženeme," uvedl Kyrylenko a znovu vyzval obyvatele regionu k evakuaci. V neděli zemřeli při útocích ruských sil na Ukrajině dva civilisté a šest dalších utrpělo zranění, informoval na sociálních sítích Kyrylo Tymošenko z ukrajinské prezidentské kanceláře.

Témata:  Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy