Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské a ukrajinské jednotky dál svádí bitvu o Bachmut

Ukrajinská armáda střeží své území
Ukrajinská armáda střeží své území
Foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN

Jednotky ukrajinské a ruské armády dál svádějí bitvu o město Bachmut a jeho okolí, kam v posledních týdnech napřeli Rusové své síly. Ukrajinské obránce tam dnes navštívil velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj, uvedl server Ukrajinska pravda. Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin podle agentury Reuters tvrdí, že jeho jednotky dobyly vesnici Jahidne, která leží při severozápadním okraji Bachmutu.

Ukrajinská armáda dnes ráno informovala, že za posledních 24 hodin Rusové na Ukrajině podnikli 27 leteckých útoků a 75 útoků s použitím salvových raketometů. V Doněcké oblasti při útocích utrpělo zranění pět lidí. V Chersonu byly při ostřelování zasaženy obytné budovy, školka a zdravotnické zařízení, podle prezidentské kanceláře byli v celé Chersonské oblasti zraněni tři civilisté. Podle serveru Ukrajinska pravda dnes zemřeli dva lidé u vesnice Dobrjanka v Chersonské oblasti, když při práci na poli explodovala ruská mina.

Ruské rakety dopadly i na Kramatorsk, zraněný je tam jeden civilista, uvedl gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. V Dněpropetrovské oblasti ruské okupační síly ostřelovaly město Nikopol, poškozeny byly i tři školy, uvedl tamní gubernátor Serhej Lysak.

Šéf žoldnéřů z Wagnerovy skupiny Prigožin dnes uvedl, že jeho muži dobyli u Bachmutu vesnici Jahidne. O den dříve oznámil, že jeho jednotky obsadily i blízkou obec Berchivka. Tato tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Wagnerova skupina a ruská armáda se Bachmut snaží dobýt už půl roku. Podle agentury AFP je sporné, zda je Bachmut natolik strategicky důležitý, kvůli délce bojů a velkým ztrátám na obou stranách však podle ní bude mít výsledek bitvy velký symbolický význam.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy