Agentura AP uvedla, že podle nejmenovaného vysoce postaveného představitele amerických tajných služeb na místo dopadly ruské rakety. Polské úřady původ exploze zatím veřejně neurčily, Rusko zprávy o svém zapojení odmítlo.

"Čím déle bude mít Rusko pocit beztrestnosti, tím více bude ohrožen každý, kdo bude v dosahu ruských raket. Odpalovat rakety na území NATO! To je ruský raketový útok na kolektivní bezpečnost! Jedná se o velmi výraznou eskalaci. Musíme jednat," uvedl ukrajinský prezident na telegramu, kde zároveň oslovil Ukrajince s ohledem na dnešní masivní ruské vzdušné údery na ukrajinské území.

Rusko při nové vlně vzdušných útoků udeřilo na města a energetickou infrastrukturu po celé Ukrajině. Podle Kyjeva se jednalo o nejrozsáhlejší útoky vůči energetické síti od 24. února, kdy Moskva zahájila invazi, energetická situace v zemi je podle ukrajinských úřadů kritická.

Zelenskyj zároveň vyjádřil Polsku soustrast a dodal, že Ukrajina své "polské bratry a sestry... vždy podrží". "Údery na území Polska nejsou náhoda, ale záměrně naplánovaný 'pozdrav' z Ruska, maskovaný jako 'omyl'," napsal na twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. "To se děje, když zlo zůstává nepotrestáno a politici se zabývají 'uklidňováním' agresora," dodal.

Moskva odmítla jako "úmyslnou provokaci" tvrzení polských médií, že její zbraně zasáhly polské území. Polsko je členem Severoatlantické aliance, polský premiér Mateusz Morawiecki svolal krizové zasedání bezpečnostní rady. Večer se mimořádně sešla polská vláda. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady sdělila, že Bílý dům nemůže potvrdit zprávy přicházející z Polska a spolupracuje s polskou vládou na získání více informací.