reklama

Podle registru Roskomnadzoru je přístup na stránky nevzorov.tv a bild.de na území Ruské federace omezený poté, co o to v sobotu požádal generální prokurátor. Úřady se přitom odvolávají na předpisy pro blokování stránek obsahujících výzvy k nepokojům, k extremismu a k účasti na nezákonných hromadných akcích.

Proti Něvzorovovi vyšetřovací orgány zahájily trestní stíhání v úterý za jeho příspěvky na sociálních sítích o ruském ostřelování porodnice v obleženém Mariupolu. Podle ruských médií mu za "úmyslné šíření záměrně lživých informací" o počínání ruských ozbrojených sil hrozí až 15 let vězení.

Podle vyšetřovacího výboru Něvzorov 9. března na své veřejně dostupné stránce na nyní v Rusku zakázané síti Instagram a 19. března na serveru YouTube zveřejnil "záměrně lživou informaci", že ruské ozbrojené síly úmyslně ostřelovaly porodnici v Mariupolu. Informace přitom podle ruských vyšetřovatelů "provázely nedůvěryhodné fotografie" při útocích zraněných civilistů, převzaté z ukrajinských médií.

Ruské úřady po původním popírání později ostřelování přiznaly, ale uvedly, že v porodnici byla "základna neonacistů". Ukrajinská strana tato tvrzení odmítla a prohlásila, že v porodnici žádní ukrajinští vojáci nebyli.