"Uskutečnili jsme další velkou výměnu zajatců. Osvobodili jsme 50 obránců Ukrajiny. Vracíme (do vlasti) obránce Mariupolu a (oceláren) Azovstal, vracíme zajatce, kteří byli v Olenivce (v Donbasu), raněné, a to hlavně v bojích na doněckém, luhanském a záporožském úseku fronty," napsal kancléř Jermak. Výměna zajatců se odehrála dnes.

"Výsledkem vyjednávání je to, že se z území ovládaného kyjevským režimem vrátilo 50 ruských vojáků, kteří byli v zajetí smrtelně ohroženi," tvrdí ruské ministerstvo. Vojenská transportní letadla nyní osvobozené vojáky přepraví do Moskvy, kde se budou zotavovat v zařízeních ministerstva. Všichni dostávají nezbytnou zdravotní a psychologickou pomoc, dodalo.

Minulý měsíc Moskva oficiálně informovala o osvobození devíti, 50 a 35 zajatých ruských vojáků, připomněla agentura Interfax.

Předchozí výměna se odehrála na konci listopadu, kdy ukrajinská prezidentská kancelář informovala o 12 osvobozených zajatcích, mezi kterými byli i obránci Mariupolu, černobylské jaderné elektrárny a Hadího ostrova a tři civilisté. Moskva tehdy informovala o propuštění devíti ruských vojáků z ukrajinského zajetí.

V půli listopadu šéfka mise OSN monitorující humanitární situaci na Ukrajině Matilda Bognerová uvedla, že Rusko i Ukrajina mučily válečné zajatce, včetně šoků elektrickým proudem a nuceného svlékání. Prohlášení je založeno na svědectví 159 mužů a žen zajatých Ruskem a 175 mužů zajatých ukrajinskou stranou, uvedly agentury. "Zákaz mučení a špatného zacházení je absolutní, a to také a zejména v době ozbrojeného konfliktu," zdůraznila Bognerová.

Z válečných zajatců držených ruskými silami naprostá většina Ukrajinců, s nimiž zástupci mise OSN hovořili, řekla, že byli za internace denně mučeni a bylo s nimi špatně zacházeno, uvedla Bognerová. Rusové je bezprostředně po zajetí bili, převáželi je v přeplněných nákladních autech nebo autobusech, někdy i více než den neměli přístup k vodě nebo toaletám.

Podle její zprávy pouze ukrajinská strana umožnila pracovníkům mise OSN přístup k zajatým vojákům v souladu s mezinárodním právem. S ukrajinskými vojáky vězněnými Ruskem hovořili členové mise OSN až po jejich propuštění z ruského zajetí.