Rusové podle něj provedli údery na ukrajinskou infrastrukturu a obydlí civilistů, přičemž zasáhli objekty v Mykolajivu, Záporoží a Novotavryčeském, které se nachází v Záporožské oblasti. V přibližně 30 případech rovněž pálili ze salvových raketometů, dodalo velení ukrajinských ozbrojených sil.

"Nepřítel se snaží udržet dočasně dobytá území, zlepšit taktické postavení, soustředí své úsilí na omezení akcí (ukrajinských) obranných sil v určitých oblastech. Současně vede útočné operace u Bachmutu a Avdijivky," píše ukrajinský štáb. Ukrajinští obránci podle něj odrazili ruské útoky v okolí sedmi obcí v Doněcké oblasti.

Ruské ministerstvo obrany dnes ve svém pravidelném hlášení podle tiskových agentur uvedlo, že jeho ozbrojené síly pokračovaly v uplynulém dni v útocích na ukrajinskou energetickou a vojenskou infrastrukturu. "U obce Smila v Čerkasské oblasti v centrální Ukrajině byl zničen sklad s více než 100.000 tunami paliva pro ukrajinské letectvo," uvedl mimo jiné ruský resort obrany. Podle agentury Reuters rovněž hlásil odražení ukrajinských protiútoků na jihu a východě Ukrajiny.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu informovala o explozi v okupovaném Chersonu, při níž zahynul jeden člověk. Podle některých zpráv se výbušné zařízení nacházelo v zaparkovaném autě, podle jiných bylo umístěno u sloupu, píše stanice. Podle některých zdrojů zemřel člověk, který procházel kolem a na místě se ocitl pravděpodobně náhodou. Ruské telegramové kanály tvrdí, že explozi má na svědomí ukrajinská armáda a cílem bylo zastrašit místní obyvatele, nejsou však důkazy, že by tomu tak bylo, podotkla BBC.

Média mezitím rovněž informovala, že v Kyjevě dnes zavedli plánované odstávky v dodávkách elektřiny, které mají pomoci stabilizovat energetickou síť, již poškodily ruské údery. Okupované město Enerhodar je kvůli nedostatku energie a vody na pokraji humanitární katastrofy, uvedl jeho ukrajinský starosta Dmytro Orlov podle listu The Guardian. Může za to podle něj nepřátelské ostřelování. Plyn není ve většině částí města k dispozici už téměř šest měsíců a centrální systém vytápění nefunguje od jara, uvedl Orlov. Hrozí podle něj, že město nebude moci zahájit topnou sezonu.