Moskva dala najevo, že se přes protesty řady západních států hodlá zúčastnit summitu zemí G20 plánovaného na listopad v Indonésii, v čemž ji podpořila mimo jiné Čína. Komentář Yellenové podle agentury Reuters vzbuzuje otázky ohledně budoucí role skupiny G20 po ruské invazi na Ukrajinu.

"(Americký) prezident (Joe) Biden dal jasně najevo, a já s ním rozhodně souhlasím, že pro Rusko nemůže ve finančních institucích pokračovat vše jako obvykle," řekla Yellenová členům jednoho z výboru Sněmovny reprezentantů. "Požádal o to, aby Rusko bylo vyloučeno z G20 a já jsem jasně dala najevo mým kolegům v Indonésii, že se nebudeme účastnit řady setkání, pokud tam budou i Rusové," dodala.

Skupina G20 slouží od roku 2008 jako jedno ze zásadních mezinárodních fór pro diskuze o řešení globálních problémů, kromě ekonomických otázek členské státy jednají například o boji s pandemií covidu-19 a o klimatických změnách. Po ruském útoku na Ukrajinu se nicméně Spojené státy a jejich klíčoví spojenci více soustředí na skupinu nejrozvinutějších ekonomik G7, kde panuje shoda na postupu vůči Rusku. Ve skupině G20 zasedá mimo jiné Čína, Indie či Saúdská Arábie, které dosud ruskou invazi neodsoudily.

Yellenová řekla, že americká vláda chce Rusku zamezit v aktivním vystupování ve velkých mezinárodních organizacích. Vyloučení například z Mezinárodního měnového fondu (MMF) je však podle ní nepravděpodobné vzhledem k pravidlům organizace.

Skupině G20 letos předsedá Indonésie, která již dříve řekla, že předsedající země nemůže vyloučit nebo nepozvat na summit jednu z členských zemí. Rozhodnutí o účasti podle Jakarty záleží na každém členském státu.

Jedním z možných setkání, která USA vynechají v případě ruské účasti, by podle mluvčí amerického ministerstva financí mohla být schůzka ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí skupiny G20, které je plánované na 20. dubna na okraj zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu. Rusko zatím nedalo jasně najevo, zda chce na tyto schůzky vyslat své zástupce.