"Mnohokrát jsme hovořili o tom, že nikdy neodmítáme setkání. Pokud návrh přijde, posoudíme jej," řekl Lavrov podle agentury TASS.

Jestli si někdo myslí, že už zazněl signál o připravenosti k takové schůzce od Bidena, tak se toto přesvědčení opírá jen o jeho vyjádření, že to "posoudí", řekl Lavrov. Dodal, že takové vyjádření bylo jistě určeno spíše novinářům a analytikům, než aby šlo o "reálnou politiku".

Lavrov ve stejném rozhovoru označil za "lež" tvrzení amerických představitelů, že Rusko odmítá návrhy na jednání o politickém urovnání "nynější situace na Ukrajině a okolo ní".

Připustil také, že otázku dialogu mezi Ruskem a Západem by mohl nastolit turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při středeční schůzce s Putinem v Astaně v Kazachstánu. "Pokud turečtí kolegové o tom přemýšleli, budou mít k tomu vynikající příležitost tento týden během schůzky prezidentů Erdogana a Putina v Astaně. Zatím jsme kromě veřejných oznámení nic víc neslyšeli," řekl ruský ministr.

Biden v neděli hovořil s německým kancléřem Olafem Scholzem a oba představitelé podle Bílého domu a mluvčího německé vlády odsoudili ruský pokus o anexi ukrajinského území i jaderné výhrůžky zaznívající z Moskvy. Hrozby jadernými zbraněmi označili Biden a Scholz za "nezodpovědné" a shodli se, že případné použití jaderných zbraní by mělo pro Rusko "mimořádně závažné důsledky". Podle Bílého domu americký prezident a německý kancléř rovněž zopakovali, že nadále chtějí "Rusko pohnat k zodpovědnosti za jeho brutální akce a poskytnout bezpečnostní a hospodářskou pomoc Ukrajině".

Podle agentury DPA byl rozhovor přípravou na nadcházející schůzky ve formátu G7 a G20, které se budou věnovat mimo jiné důsledkům ruské invaze na Ukrajinu, která začala 24. února.

Sám Lavrov v červenci předčasně opustil schůzku ministrů zahraničí G20 na indonéském ostrově Bali poté, co čelil kritice za ruskou invazi na Ukrajinu. Tradiční skupinová fotografie ministrů se tentokráte nepořizovala a na protest proti ruské invazi ministři ze skupiny velkých západních ekonomik G7 bojkotovali i recepci, poznamenala japonská agentura Kjódó. Evropská unie uvedla, že nechce dopustit, aby se skupina G20 stala platformou ruské propagandy.

Lavrov "nedodržení protokolu" ze strany představitelů Západu označil za rusofobii. "Agresoři, vetřelci, okupanti - slyšeli jsme toho dnes dost," řekl tehdy Lavrov. Diskuse Západu "se téměř okamžitě, hned jak se dostali ke slovu, stočila ke zběsilé kritice Ruské federace v souvislosti se situací na Ukrajině," dodal.

Ruský ministr se na Bali sešel se svými protějšky z Číny, Turecka, Argentiny, Brazílie, Indie a Jižní Koreje.