Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že nová jednotka má posílit morálku ruských vojáků a že v ní budou jak vokalisté, tak instrumentalisté. Oddíl vzniká v době, kdy například britské ministerstvo obrany upozorňuje, že slabá morálka je nadále "výraznou slabinou napříč velkou částí ruských sil".

Ruská média uvádějí, že do služby nastoupí například i operní pěvci, herci a cirkusáci. Ruské ministerstvo obrany přitom nedávno vyzvalo veřejnost, aby věnovala hudební nástroje nasazeným vojákům.

"Vojenská hudba a organizovaná zábava pro nasazené vojáky mají dlouhou tradici v mnoha armádách, ale v Rusku jsou silně propojeny s konceptem ideologické politické výchovy ze sovětské éry," uvedlo k tomu britské ministerstvo obrany ve své dnešní pravidelné svodce.

Britské ministerstvo však naznačuje pochybnosti, zda nová brigáda skutečně rozptýlí vojáky, které primárně znepokojuje velmi vysoký počet padlých, chabé velení, problémy s vyplácením žoldu, nedostatečná výstroj či munice a nejasnosti ohledně cílů války.

Morálku ukrajinských vojáků se pak snaží povzbuzovat i běžní obyvatelé Ukrajiny. Dokládá to i netradiční vánoční "strom nepřemožitelnosti", který vyrostl v jihoukrajinském městě Mykolajiv. Dobrovolníci ho totiž vytvořili z maskovacích sítí, které budou po svátcích poslány vojákům na frontu. "Nechceme slavit jen Vánoce a Nový rok, chceme slavit i vítězství," řekla BBC jedna z místních obyvatelek Natalija Popovová.