Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko chce revidovat státní hranice. Pak to údajně popřelo

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury Reuters, která se odvolává na ruskou státní tiskovou agenturu RIA, to uvedl nejmenovaný vojensko-diplomatický zdroj. 

"Nebyly a nejsou žádné záměry na revizi šířky teritoriálních vod, ekonomické zóny, kontinentálního šelfu u pevninského pobřeží a státní hranice Ruské federace v Baltském moři," uvedl zdroj podle RIA Novosti. Tím komentoval vyjádření ruského ministerstva obrany o plánech aktualizovat souřadnice státní hranice v Baltském moři.

Stanice Rádio Svoboda (RFE/RL) dříve ve středu informovala, že podle návrhu usnesení ruské vlády, připraveného ministerstvem obrany, má Rusko v úmyslu vyhlásit část vodní plochy na východě Finského zálivu a u měst Baltijsk a Zelenogradsk v Kaliningradské oblasti za své vnitřní mořské vody.

Za tímto účelem mají být měřeny geografické souřadnice bodů, které určují polohu základních linií, od nichž se bude měřit šířka teritoriálního moře Ruské federace a přilehlé zóny u pobřeží a ostrovů.

Na hranicích s Finskem má ruská vláda v úmyslu upravit souřadnice v oblasti několika ostrovů a v blízkosti ústí řeky Narva. Na hranici s Litvou se má změnit oblast Kurské kosy, oblasti Mysu Taran, mysu jižně od Mysu Taran a Baltské kosy.

Finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová v reakci na tento návrh zdůraznila, že Moskva musí dodržovat úmluvu o mořském právu. Její litevský protějšek Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti NATO a Evropské unii.

Ve statusu na síti X citovaném agenturou Reuters Landsbergis označil avizované návrhy za další ruskou hybridní operaci, jejímž cílem je šířit strach, nejistotu a pochybnosti o ruských záměrech v Baltském moři. Dodal, že jde o zjevnou eskalaci proti NATO a EU, která musí vyvolat odpovídající reakci.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

V příspěvku na sociální síti X, citovaném agenturou Reuters, Landsbergis označil navrhované změny za další ruskou hybridní operaci, jejímž cílem je šířit strach, nejistotu a pochybnosti o záměrech Ruska v Baltském moři. Dodal, že jde o jasnou eskalaci proti NATO a EU, která musí vyvolat odpovídající reakci.

Landsbergis reagoval na návrh ruského ministerstva obrany na revizi hranic ruských teritoriálních vod v Baltském moři, který podle středeční zprávy agentury Interfax zveřejnila ruská vláda na svém webu.

Finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová v reakci na snahy Ruska změnit námořní hranice v Baltském moři zdůraznila, že Moskva musí dodržovat úmluvu o mořském právu.

Témata:  Rusko

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy