Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko chce v nové koncepci své zahraniční politiky ukončit údajný monopol Západu

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov
Foto: mid.ru

Rusko bude v rámci nové koncepce své zahraniční politiky usilovat o to, aby skončil "monopol" Západu na mezinárodní scéně. Podle agentury TASS to dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v projevu před poslanci Státní dumy, dolní komory parlamentu.

"Naše aktualizovaná koncepce zahraniční politiky již bude hovořit o nutnosti ukončit monopol Západu na utváření rámce mezinárodního života," řekl Lavrov. "USA a jejich spojenci jsou posedlí maniakální touhou oživit neokoloniální, unipolární světový řád," zopakoval Lavrov dřívější tvrzení ruských představitelů o tom, že Západ potlačuje suverenitu Ruska a brání vzniku nových světových center ve světě.

Ve svém projevu také znovu obvinil Západ, že využívá Ukrajinu jako "rusofobní vojenské předmostí". Západní politika podle něj v tomto dosáhla bodu, z něhož "není návratu". Opět zmínil také porušení údajných závazků západních zemí, že se Severoatlantická aliance nebude rozšiřovat směrem na východ.

Rusko před téměř rokem zahájilo invazi na Ukrajinu, která rozpoutala nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války. Moskva válku na Ukrajině nazývá speciální operací, jejímž cílem je podle ní demilitarizace a "denacifikace" sousední země a zajištění bezpečnosti Ruska před údajnou rozpínavostí NATO. Kyjev podal v reakci na ruskou invazi přihlášku do NATO i Evropské unie.

Témata:  Sergej Lavrov Rusko

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy