Británie ve čtvrtek uvedla, že dodá Ukrajině několik střel Storm Shadow, raket dlouhého doletu, které ostrovní stát vyvinul společně s Francií. Rakety se mimo jiné vyznačují doletem až 250 km a Ukrajině tak poskytují možnost útočit hluboko v týle nepřítele. To se ale Rusku nelíbí a obviňuje Británii ze zapojení do války.

"Toto rozhodnutí považujeme za další extrémně nepřátelský krok Londýna, jehož cílem je další pumpování zbraní na Ukrajinu, což vede k vážné eskalaci situace v zóně zvláštní vojenské operace. Předání vysoce přesných raketových systémů dlouhého doletu kyjevskému režimu jasně potvrzuje bezprecedentní úroveň britského zapojení do ukrajinského konfliktu," uvedlo ministerstvo.

Dodalo, že poté, co se Británie "snažila etablovat jako neformální vůdce NATO na ukrajinské dráze a nesmiřitelný protivník Ruska, je Velká Británie zjevně připravena překročit jakékoli hranice a posunout konflikt na zásadně novou úroveň, pokud jde o ničení a lidské oběti."

Ruská strana si podle ministerstva "vyhrazuje právo přijmout veškerá nezbytná opatření k neutralizaci hrozeb, které mohou vzniknout v důsledku použití britských střel s plochou dráhou letu Ukrajinou. Veškerá odpovědnost za následky destruktivní činnosti Londýna leží zcela na autorech a vykonavatelích tohoto bezohledného kroku."

Rusko už při ohlášení dodávek zbraní Ukrajině uvedlo, že se k nim staví "extrémně negativně" a že "bude zapotřebí adekvátní reakce." Britský ministr obrany Ben Wallace oficiálně potvrdil přesun raket dlouhého doletu Storm Shadow na Ukrajinu, přičemž Kyjev by už mohl mít první rakety na svém území.

reklama