Minulý čtvrtek Rusko poprvé ohlásilo přes 800 mrtvých pacientů s covidem-19 za den a od té doby je denní bilance obětí bez větších výkyvů. Tuto středu ruské úřady informovaly o 799 úmrtích. Nejvyšší denní přírůstky infekcí Moskva evidovala v červenci, od té doby je nově potvrzených nákaz o něco méně.

Ředitel státního výzkumného ústavu Nikolaje Gamaleji Alexandr Gincburg sdělil, že jeho instituce pracuje na modifikaci vakcíny Sputnik V, aby ji přizpůsobila nakažlivější variantě delta. Právě jejímu šíření a nízkému zájmu o očkovaní kladou ruské úřady za vinu nárůst koronavirových případů v zemi.

"Základ vakcíny je již v chladicích zařízeních," sdělil Gincburg. Doplnil ale, že je nyní příliš brzy na to, aby se dalo hovořit o účinnosti této modifikace.

Dohromady se v Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, od začátku šíření koronaviru nakazilo bezmála 6,7 milionu lidí. Covidu-19 podle údajů operativního štábu podlehlo 173.700 lidí. Ruský statistický úřad k letošnímu červnu ale evidoval na 315.000 úmrtí spojených s covidem-19. Do svých statistik totiž zahrnuje i osoby, u nichž se koronavirus prokázal až posmrtně.