Odklad na neurčito se podle zdrojů Meduzy týká samozvaných proruských republik v Luhanské a Doněcké oblasti (LNR a DNR) i Záporožské, Chersonské a Charkovské oblasti, kde ruské úřady ustanovily vlastní administrativu. Z Charkovské a Záporožské oblasti také už odešli ruští experti, kteří měli zajistit přípravu referend, uvádí zdroje. Odborníci podle nich zůstávají už jen v Chersonské oblasti.

V souvislosti s referendy o připojení k Rusku se jako o datu konání hovořilo o dnešku, kdy se konají volby v ruských regionech. Dosazená okupační správa již dříve připustila, že "kvůli bezpečnostní situaci" bude plány na referendum potřeba odložit. Ruská vládnoucí strana Jednotné Rusko pak tento týden navrhla spojit referenda o připojení s Dnem národní jednoty, které Rusko slaví 4. listopadu.

Ukrajina na konci srpna oznámila zahájení protiofenzivy v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, kterou ruské jednotky takřka celou obsadily. Od začátku září také Kyjev spustil protiúder v Charkovské oblasti, kde nyní rychle osvobozuje Ruskem okupovaná území.