Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko má na Ukrajině téměř 700 tisíc vojáků, prozradil Putin

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ve válce na Ukrajině bojuje téměř 700 tisíc Rusů, prozradil ruský prezident Vladimir Putin na pátečním setkání s vyznamenanými účastníky invaze, která trvá už déle než dva roky. 

"V zóně naší speciální vojenské operace se nachází téměř 700 tisíc lidí," řekl Putin podle AFP. Rusko neustále mluví o válce na Ukrajině, kterou rozpoutala před více než dvěma lety, jako o speciální vojenské operaci.

Loni v prosinci během výroční tiskové konference dlouholetý šéf Kremlu prohlásil, že ruská armáda na Ukrajině nasadila 617 tisíc vojáků s tím, že mobilizováno jich bylo 244 tisíc. Zároveň tehdy poznamenal, že 486 tisíc lidí dobrovolně uzavřelo kontrakty s armádou.

Rusko nezveřejňuje ztráty, které utrpělo ve válce na Ukrajině. Naposledy v září 2022 uvedlo, že v boji zahynulo 5937 vojáků. Podle AFP však několik nezávislých analýz západních zpravodajských služeb stanovuje tento počet na desetitisíce.

Rusko má oproti Ukrajině na bojišti výhodu v počtu ozbrojených sil. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal problémy s náborem i morálkou v rámci ukrajinské armády, kterou sužuje nedostatek personálu i zbraní. Kyjev z toho důvodu snížil odvodový věk a zpřísnil sankce pro ty, kteří se povolávacímu rozkazu vyhýbají.

Zelenskyj letos v únoru řekl, že v prvních dvou letech války zahynulo 31 tisíc ukrajinských vojáků.

Témata:  Vladimír Putin Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy