Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, řekl Medveděv

Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv
Foto: kremlin.ru

Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Bývalý ruský prezident a premiér také zapochyboval, že by NATO zasáhlo, kdyby Rusko tyto zbraně použilo proti Ukrajině.

"Představte si, že ukrajinská agrese Rusko donutí proti ukrajinskému režimu nasadit tu nejhrozivější zbraň. Věřím, že NATO ani v takovém případě přímo do konfliktu nezasáhne," tvrdí Medveděv.

Bezpečnost Washingtonu, Londýna a Bruselu je pro Severoatlantickou alianci "mnohem důležitější, než osud nikým nepotřebné, umírající Ukrajiny, i když ji velkoryse zásobují různými zbraněmi," napsal ruský představitel na sociální síti telegram. "Zámořští a evropští demagogové nechtějí umírat při jaderné apokalypse. Proto při současném konfliktu raději překousnou použití jakékoli zbraně," dodal. Medveděv v souladu s oficiální pozicí Moskvy obvinil Kyjev z nacismu a NATO z přímé kontroly nynějšího ukrajinského režimu.

Ruská vojska vpadla na Ukrajinu letos 24. února a Západem je Moskva považována za agresora v současném konfliktu. Rusko tvrdí, že cílem invaze je mimo jiné "osvobození" a ochrana proruských separatistických republik na východě Ukrajiny. Útočí přitom i na jihu napadené země a na začátku války se neúspěšně ze severu pokusilo obsadit Kyjev.

Debatu o použití jaderných zbraní ve vojenském tažení proti Ukrajině rozvířil minulý týden ruský prezident Vladimir Putin, který při vyhlášení mobilizace obvinil Západ z "jaderného vydírání" a pohrozil použitím svého jaderného arzenálu. Spojené státy a další západní země i Kyjev tyto poznámky odsoudily.

"Rusko má právo v případě nutnosti použít jaderné zbraně. V předem určených případech," uvedl Medveděv.

Témata:  Rusko Dmitrij Medveděv

Související

Aktuálně se děje

14. března 2026 19:45

Donald Trump umí cestovat časem? Bizarní konspirační teorie je hitem internetu

Internetem podle webu NY Post kolují fascinující spekulace, podle kterých by prezident USA Donald Trump mohl ovládat tajemství cestování v čase. Tyto teorie podnítil nález sto let starých skic pruského umělce Charlese Dellschaua, který zemřel v roce 1923. Pozorovatelé naznačují, že kresby mohou obsahovat vodítka o tom, jak se prezident a jeho nejmladší syn Barron pohybují napříč dekádami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jürgen Habermas

V 96 letech zemřel Jürgen Habermas, jeden z nejvýznamnějšch filozofů současnosti

Svět filozofie a společenských věd zasáhla zpráva o úmrtí jednoho z nejvýznamnějších intelektuálů naší doby. V sobotu zemřel ve věku 96 let Jürgen Habermas, muž, jehož myšlenky o komunikaci a racionalitě zásadně ovlivnily moderní vnímání společnosti. Podle oznámení jeho nakladatelství Suhrkamp skonal pokojně v bavorském Starnbergu nedaleko Mnichova.