Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko na hraně kolapsu. Stane se z něj druhá KLDR, varuje významný ekonom

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Ruská ekonomika se čím dál více podobá té severokorejské a čelí „nevyhnutelnému kolapsu“, uvedl bývalý šéf ukrajinské Národní banky Kyrylo Ševčenko. Podle něj se země nachází v „klasickém scénáři ekonomického zkreslení“, kdy státní financování nahrazuje skutečné tržní procesy.

Vladimir Putin se po invazi na Ukrajinu ocitl pod masivními sankcemi, které odstřihly Rusko od západních finančních trhů a exportních možností. Investoři rychle začali odčerpávat své prostředky – v roce 2022 odešlo z Ruska přibližně 217 miliard dolarů a v roce 2023 dalších 60 miliard.

Kreml reagoval masivními státními zásahy do ekonomiky, především do obranného průmyslu. Výdaje na armádu se raketově zvýšily, což dočasně podpořilo růst HDP. V roce 2023 ruská ekonomika vzrostla o 3,6 % a v roce 2024 o 4,1 %.

Podle Ševčenka jsou však tato čísla zavádějící a maskují hlubší strukturální problémy. „V Rusku HDP roste stabilním tempem, ale příjmy domácností stále klesají. To je klasický příklad silně regulované ekonomiky, kde růst nevychází z trhu, ale z přerozdělování státních financí,“ vysvětlil.

Největším příjemcem státních výdajů se stal obranný sektor, který letos spolyká dalších 145 miliard dolarů – přibližně 40 % celkových státních výdajů. To vedlo k vytvoření více než 500 000 nových pracovních míst a skokovému nárůstu mezd v tomto odvětví. Svářeči a obráběči kovů v obranném průmyslu si dnes vydělávají více než manažeři či právníci.

Podle Ševčenka je ale tento růst iluzorní. „Obranný průmysl nevytváří přidanou hodnotu a z dlouhodobého hlediska nebude mít pozitivní dopad na ekonomiku,“ varoval.

S odkazem na rakouskou školu ekonomie a myšlenky Friedricha Hayeka tvrdí, že Rusko se nachází v situaci, kdy stát „ručně“ řídí ekonomiku. Takzvaná „umělá prosperita“, kterou popsal Hayek, podle něj vždy vede k hospodářskému kolapsu.

Ruská ekonomika se v mnoha ohledech začíná podobat Severní Koreji – trpí přísnou státní regulací, omezeným přístupem k novým technologiím a nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Jedinou cestou, jak se tomuto scénáři vyhnout, by podle Ševčenka bylo zrušení sankcí a návrat Ruska na globální trhy.

„Jinak Rusko čeká postupný ekonomický úpadek a vleklá stagnace se všemi dopady – ekonomickými, politickými i sociálními,“ uzavřel. 

Témata:  Rusko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

7. dubna 2025 10:17

Slzy Evy Burešové v přímém přenosu. Zasáhla ji zpráva, která rozesmutnila Česko

Eva Burešová pokračuje ve své pouti show Let's Dance, přesto došlo v neděli na slzy. Herečku a zpěvačku totiž uprostřed přímého přenosu zasáhla zpráva, která rozesmutnila celé Česko. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy