Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko na hraně kolapsu. Stane se z něj druhá KLDR, varuje významný ekonom

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Ruská ekonomika se čím dál více podobá té severokorejské a čelí „nevyhnutelnému kolapsu“, uvedl bývalý šéf ukrajinské Národní banky Kyrylo Ševčenko. Podle něj se země nachází v „klasickém scénáři ekonomického zkreslení“, kdy státní financování nahrazuje skutečné tržní procesy.

Vladimir Putin se po invazi na Ukrajinu ocitl pod masivními sankcemi, které odstřihly Rusko od západních finančních trhů a exportních možností. Investoři rychle začali odčerpávat své prostředky – v roce 2022 odešlo z Ruska přibližně 217 miliard dolarů a v roce 2023 dalších 60 miliard.

Kreml reagoval masivními státními zásahy do ekonomiky, především do obranného průmyslu. Výdaje na armádu se raketově zvýšily, což dočasně podpořilo růst HDP. V roce 2023 ruská ekonomika vzrostla o 3,6 % a v roce 2024 o 4,1 %.

Podle Ševčenka jsou však tato čísla zavádějící a maskují hlubší strukturální problémy. „V Rusku HDP roste stabilním tempem, ale příjmy domácností stále klesají. To je klasický příklad silně regulované ekonomiky, kde růst nevychází z trhu, ale z přerozdělování státních financí,“ vysvětlil.

Největším příjemcem státních výdajů se stal obranný sektor, který letos spolyká dalších 145 miliard dolarů – přibližně 40 % celkových státních výdajů. To vedlo k vytvoření více než 500 000 nových pracovních míst a skokovému nárůstu mezd v tomto odvětví. Svářeči a obráběči kovů v obranném průmyslu si dnes vydělávají více než manažeři či právníci.

Podle Ševčenka je ale tento růst iluzorní. „Obranný průmysl nevytváří přidanou hodnotu a z dlouhodobého hlediska nebude mít pozitivní dopad na ekonomiku,“ varoval.

S odkazem na rakouskou školu ekonomie a myšlenky Friedricha Hayeka tvrdí, že Rusko se nachází v situaci, kdy stát „ručně“ řídí ekonomiku. Takzvaná „umělá prosperita“, kterou popsal Hayek, podle něj vždy vede k hospodářskému kolapsu.

Ruská ekonomika se v mnoha ohledech začíná podobat Severní Koreji – trpí přísnou státní regulací, omezeným přístupem k novým technologiím a nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Jedinou cestou, jak se tomuto scénáři vyhnout, by podle Ševčenka bylo zrušení sankcí a návrat Ruska na globální trhy.

„Jinak Rusko čeká postupný ekonomický úpadek a vleklá stagnace se všemi dopady – ekonomickými, politickými i sociálními,“ uzavřel. 

Témata:  Rusko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

21. července 2025 14:06

20. července 2025 20:46

Načapaný CEO z koncertu Coldplay rezignoval. Tím to ale neskončilo

Astronomer CEO Andy Byron čelí vážnému skandálu poté, co byl spolu se svou kolegyní Kristin Cabot zachycen na tzv. „kiss cam“ během koncertu skupiny Coldplay v Bostonu. Video, které se okamžitě stalo virálním, vyvolalo vlnu spekulací o nevěře a podle několika právních expertů by případný rozvod Byrona s manželkou Megan Kerrigan mohl vést k významnému finančnímu vyrovnání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy