Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko nebude na trh dodávat ropu, pokud padne rozhodnutí o stropu na cenu

Ropa
Ropa
Foto: Pixabay

Rusko přestane na světový trh dodávat ropu, pokud padne rozhodnutí o cenovém stropu na tuto surovinu. Podle ruské agentury Interfax to dnes řekl místopředseda ruské vlády Alexander Novak.

"Pokud ceny, o kterých se mluví, budou nižší než náklady na produkci ropy, pak samozřejmě Rusko nezajistí dodávky takové ropy na světové trhy. Znamená to, že prostě nebudeme dodávat se ztrátou," řekl Novak.

Evropská unie kvůli ruské válce na Ukrajině zakázala od příštího roku dovoz většiny ruské ropy. Z embarga budou mít dočasné výjimky Česko, Slovensko a Maďarsko, tedy země závislé na dodávkách ropovodem Družba.

Rusko od začátku války na Ukrajině výrazně zvýšilo vývoz ropy do asijských zemí. Indie, která dříve ruskou ropu moc nenakupovala, její nákupy meziročně zvýšila zhruba na dvacetinásobek, a více ropy proudí z Ruska i do Číny. Moskva do těchto zemí ropu dodává se slevou.

Témata:  Rusko ropa

Související

Aktuálně se děje

5. dubna 2026 16:53

Velikonoce klepou na dveře. Co udělat s přebytkem vajec?

Velikonoce jsou svátky hojnosti, které s sebou tradičně přinášejí jednu specifickou výzvu: co si počít s desítkami natvrdo uvařených vajec, která zbyla po koledě? Jíst je jen tak se solí vás pravděpodobně přestane bavit po druhém kousku. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak vajíčka zpracovat kreativně, chutně a tak, aby se v kuchyni nic nevyhodilo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy