Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska, řekl Nehammer

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po dnešním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pětačtyřicetiminutový hovor byl podle Nehammera důležitý, protože Putina konfrontoval s realitou války na Ukrajině. Prezident podle agentury Reuters kancléři sdělil, že je ochoten jednat o výměně vězňů zajatých při bojích na Ukrajině.

Kreml ve své zprávě po telefonátu uvedl, že západní obvinění vůči Moskvě z podílu na potravinové krizi jsou nepodložená, uvedla agentura TASS. Skutečnými příčinami jsou podle Moskvy mimo jiné protiruské sankce uvalené Spojenými státy a Evropskou unií. Ukrajina by podle Putina měla co nejdříve odminovat své přístavy.

"Proběhla důkladná výměna názorů na otázky související s globální potravinovou bezpečností. Vladimir Putin zdůraznil, že pokusy obviňovat Rusko z obtíží při dodávkách zemědělských produktů na světové trhy jsou neopodstatněné," uvedla tisková služba Kremlu.

Rusko od 24. února blokuje ukrajinské černomořské přístavy a znemožňuje tak vývoz obilí ze země, která patří k jeho nejvýznamnějším exportérům.

Podle ukrajinských činitelů je na Ukrajině zablokovaných 20 milionů tun obilí určených k vývozu. OSN varuje, že pokud se dodávky z Ukrajiny nedostanou na předválečnou úroveň, hrozí v některých zemích dlouhodobý hladomor. Rusko nabídlo, že v Černém moři otevře koridor pro vývoz potravin, chce za to ale zmírnění protiruských sankcí.

Putin v telefonátu také obvinil Kyjev ze "sabotáže" mírových rozhovorů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přitom v úterý prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským protějškem, a ne přes prostředníky.

Témata:  Rusko zemní plyn Rakousko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.