Kreml ve své zprávě po telefonátu uvedl, že západní obvinění vůči Moskvě z podílu na potravinové krizi jsou nepodložená, uvedla agentura TASS. Skutečnými příčinami jsou podle Moskvy mimo jiné protiruské sankce uvalené Spojenými státy a Evropskou unií. Ukrajina by podle Putina měla co nejdříve odminovat své přístavy.

"Proběhla důkladná výměna názorů na otázky související s globální potravinovou bezpečností. Vladimir Putin zdůraznil, že pokusy obviňovat Rusko z obtíží při dodávkách zemědělských produktů na světové trhy jsou neopodstatněné," uvedla tisková služba Kremlu.

Rusko od 24. února blokuje ukrajinské černomořské přístavy a znemožňuje tak vývoz obilí ze země, která patří k jeho nejvýznamnějším exportérům.

Podle ukrajinských činitelů je na Ukrajině zablokovaných 20 milionů tun obilí určených k vývozu. OSN varuje, že pokud se dodávky z Ukrajiny nedostanou na předválečnou úroveň, hrozí v některých zemích dlouhodobý hladomor. Rusko nabídlo, že v Černém moři otevře koridor pro vývoz potravin, chce za to ale zmírnění protiruských sankcí.

Putin v telefonátu také obvinil Kyjev ze "sabotáže" mírových rozhovorů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přitom v úterý prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským protějškem, a ne přes prostředníky.