Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko nepůjde proti NATO, tvrdí Putin. Vyhrožuje ale Finsku

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Americký prezident Joe Biden prohlásil na začátku prosince, že v případě, že Rusko zvítězí na Ukrajině, může napadnout země Severoatlantické aliance (NATO). Ruský prezident Vladimir Putin v nedělním rozhovoru s ruskou státní televizí Rossija označil toto tvrzení za naprostý nesmysl.

Podle Putina se Biden snaží ospravedlnit svou "chybnou politiku" vůči Rusku. Putin zdůraznil, že Rusko nemá žádný zájem o boj se zeměmi NATO z geopolitického, ekonomického nebo vojenského hlediska.

Tímto postojem reagoval na Bidenovo varování, že Putin by mohl pokračovat v expanzi i na území NATO po vítězství na Ukrajině. Válka na Ukrajině vyvolala největší krizi ve vztazích mezi Ruskem a Západem od kubánské raketové krize v roce 1962.

Putin rovněž kritizoval rozhodnutí Finska připojit se k NATO, což považuje za provokativní krok. V reakci na tuto situaci plánuje Rusko vytvoření nového vojenského okruhu na severovýchodě země, konkrétně Leningradského vojenského okruhu, a koncentraci vojenských jednotek v této oblasti.

Finsko v pátek večer znovu uzavřelo celou hranici s Ruskem. Vláda ve čtvrtek rozhodla, že opět nechá uzavřít dva opětovně otevřené přechody, protože na ně během včerejška dorazilo přes 70 zájemců o azyl.

Finská vláda tak zvrátila své předchozí rozhodnutí z úterý, kdy rozhodla o otevření hraničních přechodů Vaalimaa a Niirala od čtvrtka. Nové opatření potrvá nejméně do 14. ledna. "Pokusy o vstup do země začaly rychleji, než jsme očekávali, když byly přechody opět otevřeny," vysvětlila ministryně vnitra Rantanenová podle serveru Yle.

Finsko má s Ruskem hranici dlouhou 1340 kilometrů. Moskva v dubnu, když Helsinky vstoupily do Severoatlantické aliance (NATO), varovala, že podnikne protiopatření "z taktického a strategického hlediska". Rozhodnutí Finska vstoupit do NATO označila za "útok na bezpečnost Ruska".

Od ruské invaze na Ukrajinu z loňského února Moskva umožnila překročit hranici lidem bez řádných dokladů, zejména Rusům a Ukrajincům. Od srpna však přibývá lidí z Blízkého východu a Afriky. Především jde o Iráčany, Somálce a Jemence, kteří do Finska přijíždějí nelegálně.

Tato skandinávská země v současnosti buduje 200 kilometrů dlouhé oplocení na úseku hranice s Ruskem. Dokončeno by mělo být v roce 2026. Dosud byly finské hranice zajištěny především lehkými dřevěnými ploty, které mají zabránit zatoulaní hospodářských zvířat.

Témata:  Vladimír Putin Rusko

Související

Aktuálně se děje

25. července 2024 17:00

Šéfka EK vyzvala státy, aby nominovaly na eurokomisaře i ženy. Česko navrhlo jen Síkelu

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek zaslala české vládě dopis, v němž opět vyzvala, aby státy nominovaly na eurokomisaře jak muže, tak i ženu. Uvedl to úřad vlády na sociální síti X

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy