reklama

"Opakovaně jsme potvrdili, že dokážeme řešit i nejsložitější úkoly a nikdy neustoupíme, protože neexistuje síla, která je schopna nás rozdělit," řekl prezident.

Putin označil za hrdiny všechny, kteří jsou ve službě, v první linii boje za pravdu a spravedlnost. "Naše srdce jsou u vás. Jsme na vás hrdí, obdivujeme vaši odvahu," řekl.

Putin bude příští rok opět kandidovat na prezidenta Ruské federace. Ruský parlament stanovil termín prezidentských voleb na 17. března 2024.

S pevnou kontrolou nad politickým systémem v Rusku, kterou si Putin vybudoval za 24 let vlády, je jeho znovuzvolení v březnu téměř jisté. Hlavní kritici, kteří by mohli být vážnými konkurenty, jsou buď ve vězení nebo žijí v zahraničí, a většina nezávislých médií je zakázána.

Ruská tisková agentura RIA podle Reuters citovala Andreje Turčaka, tajemníka generální rady prokremelské vládnoucí strany Jednotné Rusko, podle kterého se Putin nebude ucházet o znovuzvolení jako kandidát této strany.

Skupina složená z více než 700 politiků a osobností ze sportovního a kulturního světa se v sobotu sešla v Moskvě a jednomyslně podpořila Putinovu nominaci jako nezávislého kandidáta.

Předseda strany Spravedlivé Rusko - Za pravdu Sergej Mironov uvedl, že šéf Kremlu půjde do voleb jako nezávislý kandidát. V této souvislosti se podle Mironova plánuje sběr podpisů na podporu Putina.

Zdroje, které se pro Reuters vyjadřovaly pod podmínkou anonymity, už dříve uvedly, že Putin se rozhodl opět kandidovat a že jeho poradci se již připravují na kampaň a volby. Kampaň je přitom jen formalitou, stejně jako samotné volby. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že se v Rusku těší podpoře 80 procent voličů.

S podporou ruského státu a jeho médií a při absenci veřejně známých soupeřů téměř jistě zvítězí, píše Reuters. "Svět, na který se díváme, je velmi nebezpečný," citovala agentura jeden z nejmenovaných zdrojů, obeznámených s děním v Kremlu.

Ve volbách sice Putin nebude čelit žádnému reálnému soupeři, bývalý agent KGB má však před sebou největší výzvy, jakým šéf Kremlu čelil od rozpadu Sovětského svazu před více než 30 lety. Válka na Ukrajině totiž vyvolala nejhorší konfrontaci s Západem od kubánské raketové krize z roku 1962.

Uvězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj tvrdí, že Putin nasměroval Rusko do slepé uličky vedoucí k záhubě a že vybudoval křehký systém zkorumpovaných posluhovačů, kteří v konečném důsledku vytvářejí spíše chaos než stabilitu.