Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko omezí přístup k internetové sociální síti Instagram

Instagram
Instagram
Foto: Pixabay

Rusko od příštího pondělí omezí přístup k internetové sociální síti Instagram, kterou provozuje americká společnost Meta Platforms. Oznámil to dnes ruský cenzurní úřad Roskomnadzor. Dodal, že tímto rozhodnutím vyhověl žádosti ruské prokuratury. Podle úřadu se po síti šíří materiály obsahující výzvy k násilným činům proti ruským občanům.

Omezení začne platit od půlnoci 14. března (13. března ve 22:00 SEČ). Roskomnadzor v prohlášení uvedl, že chce dát uživatelům sociální sítě čas přesunout své fotografie a videa na jiné platformy a upozornit své kontakty a sledující.

Platformy s omezeným přístupem se v Rusku obvykle stávají z velké části nedostupnými. Instagram je velmi populární mezi ruskou mládeží, pro mnoho ruských malých a středních podniků i umělců či řemeslníků se navíc stal klíčovým nástrojem pro internetový prodej, napsala agentura AFP.

Ruská prokuratura k omezení přístupu na instagram vyzvala po zprávě agentury Reuters, podle které společnost Meta umožní uživatelům v některých zemích vyzývat k násilí proti ruským vojákům v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Prokuratura také požádala soud, aby označil firmu Meta za extremistickou organizaci.

Roskomnadzor už minulý týden zablokoval přístup k sociální síti Facebook, kterou rovněž provozuje Meta. Opatření zdůvodnil tím, že tato síť diskriminuje ruská média. Omezovat začal také přístup k síti Twitter.

Agentura Reuters ve čtvrtek s odvoláním na interní dokumenty podniku uvedla, že Meta umožní v některých zemích zveřejňovat výzvy k zabití ruského prezidenta Vladimira Putina či k páchání násilí proti ruským vojákům. Mluvčí společnosti Meta podle Reuters potvrdil, že firma dočasně uvolnila pravidla pro vyjadřování politických postojů.

"V důsledku ruské invaze na Ukrajinu jsme dočasně umožnili vyjadřování politických postojů, které by obvykle porušovaly naše pravidla například o nenávistném vyjadřování," uvedl mluvčí Mety. Jde podle něj například o výroky jako "smrt ruským okupantům". Zakázány dál zůstanou výzvy k násilí proti ruským civilistům.

Ruský vyšetřovací výbor dnes podle agentury AFP oznámil, že zahájil vyšetřování "kvůli nezákonným výzvám k vraždám ruských občanů ze strany zaměstnanců americké společnosti Meta".

Ruská prokuratura žádá soud, aby zařadil firmu Meta k extremistickým organizacím

Ruská prokuratura požádala soud, aby americkou internetovou společnost Meta Platforms, která provozuje sociální sítě Facebook či Instagram, označil za extremistickou organizaci. Regulační orgány zároveň vyzvala, aby v Rusku zablokovali přístup k síti Instagram. Učinila tak po zprávě agentury Reuters, podle které Meta umožní uživatelům v některých zemích vyzývat k násilí proti ruským vojákům v souvislosti s invazí na Ukrajinu.

Ruský vyšetřovací výbor podle agentury AFP oznámil, že zahájil vyšetřování "kvůli nezákonným výzvám k vraždám ruských občanů ze strany zaměstnanců americké společnosti Meta".

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor už minulý týden zablokoval přístup k síti Facebook. Opatření zdůvodnil tím, že tato síť diskriminuje ruská média. Meta provozuje také populární komunikační aplikaci WhatsApp.

"Měli by přemýšlet o tom, jak tyto platformy využívají. Podněcují nenávist a dokonce vyzývají k vraždám ruských občanů," řekl dnes předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin.

Podle agentury TASS Volodin následně nařídil, aby Státní duma přestala používat Instagram, Facebook i Twitter. Dolní komora bude o své činnosti informovat na sociálních sítích Telegram, VKontaktě a Odnoklassniki.

Agentura Reuters ve čtvrtek s odvoláním na interní dokumenty podniku uvedla, že Meta umožní v některých zemích zveřejňovat výzvy k zabití ruského prezidenta Vladimira Putina či k páchání násilí namířeného proti ruským vojákům. Mluvčí společnosti Meta podle Reuters potvrdil, že firma dočasně uvolnila pravidla pro vyjadřování politických postojů.

"V důsledku ruské invaze na Ukrajinu jsme dočasně umožnili vyjadřování politických postojů, které by obvykle porušovaly naše pravidla týkající se například nenávistného vyjadřování," uvedl mluvčí Mety. Jde podle něj kupříkladu o výroky jako "smrt ruským okupantům". Zakázány dál zůstanou výzvy k násilí proti ruským civilistům.

"Té zprávě agentury Reuters nemůžeme ani uvěřit. Je zkrátka příliš těžké jí uvěřit," prohlásil dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Doufáme, že to není pravda, protože pokud ano, pak to bude znamenat, že budeme muset učinit nejrozhodnější opatření k ukončení aktivit této firmy," dodal.

YouTube celosvětově zablokoval kanály spojené s ruskými státními médii

Internetová platforma YouTube s okamžitou platností celosvětově zablokovala všechny kanály spojované s ruskými státními médii. Zdůvodnila to pravidly, která zakazují obsah popírající či zlehčující dostatečně podložené informace o násilných činech, informovala agentura Reuters. Vlastníkem YouTube je americká společnosti Google ze skupiny Alphabet.

Provozovatel největší světové platformy pro sdílení videí už na začátku tohoto měsíce kvůli situaci na Ukrajině zablokoval v Evropě kanály spojené s ruskou televizí RT a webem Sputnik.

"Naše pokyny pro komunitu zakazují obsah popírající, zlehčující nebo bagatelizující dostatečně podložené násilné události, a proto odstraníme obsah týkající se ruské invaze na Ukrajinu, který tyto zásady porušuje," oznámil mluvčí YouTube Farshad Shadloo. "V souladu s tím s okamžitou platností také globálně zablokujeme kanály na YouTube spojované s médii financovanými ruským státem," dodal.

Ruská státní média o válce na Ukrajině mohou referovat jenom v souladu s úřady, tedy jako o "speciální vojenské operaci". Dva dny po zahájení ruské ofenzivy jim cenzurní úřad Roskomnadzor nařídil, aby smazala své příspěvky s výskytem slov útok, invaze nebo vyhlášení války. V opačném případě riskují pokutu nebo zákaz činnosti. Za šíření "falešných zpráv" ohledně ruského vojenského angažmá na Ukrajině od minulého týdne v Rusku hrozí až 15 let vězení.

Témata:  Rusko Instagram

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy