reklama

Denní rekord v přírůstku infikovaných padl 25. října v podobě 37.930 případů, připomněla agentura Interfax. "Už dva týdny přibývá denně více než 30.000 nových případů," upozornila agentura TASS.

Vicepremiérka Taťjana Golikovová uvedla, že se šíření koronavirové infekce v zemi stupňuje už šestý týden v řadě. Ukazatel výskytu nemoci podle ní uplynulý týden stoupl na 172,1 na 100.000 obyvatel. To je o 13,6 procenta vyšší incidence než předcházející týden.

Prudký nárůst počtu nakažených a úmrtí přiměl úřady k opětovnému uplatnění některých přísných opatření proti šíření nákazy. Prezident Vladimir Putin na první listopadový týden vyhlásil pracovní volno. V Moskvě, která zůstává nejhůře postiženým regionem, bude od čtvrtka platit částečná uzávěra, kdy pouze obchody se základním zbožím budou smět zůstat otevřené.

Golikovová dnes na tiskové konferenci rovněž sdělila, že v zemi bylo první dávkou vakcíny proti covidu zatím očkováno 67,8 procenta občanů z plánovaných 80 procent celé dospělé populace Ruské federace. Podle posledních údajů je úroveň kolektivní imunity vůči koronaviru v Rusku 45,7 procenta, uvedla Golikovová.

V zemi s přibližně 146 miliony obyvateli se od začátku pandemie nakazilo více než 8,3 milionu lidí, z nichž podle vládního štábu 233.898 nákaze podlehlo. Ruský statistický úřad ale vykazuje mnohem vyšší počty obětí pandemie, což vláda vysvětluje tím, že statistici do svých čísel zahrnují i zesnulé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.

reklama