Počet úmrtí je tak jen nepatrně nižší než dosavadní denní maximum zaznamenané jen o den dříve, které činí 1195. Už několik dní v řadě se množství nově infikovaných drží nad 40.000 a počty zemřelých nad 1000.

Ruské regiony kvůli zhoršené epidemické situaci postupně zpřísnily protikoronavirová opatření a prezident Vladimir Putin nedávno schválil na celonárodní úrovni mimořádné pracovní volno od 30. října do 7. listopadu. Vedení jednotlivých oblastí dal zároveň volnou ruku v tom, aby ho popřípadě prodloužily.

Několik ruských regionů tento týden oznámilo, že tak učiní. "Napjatá epidemická situace nás nutí prodloužit dobu nepracovních dní o další týden," uvedl ve středu gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin. "Jeden nepracovní týden k zastavení řetězového (přenosu) infekce nestačí," dodal podle agentury Reuters.

Moskva se naopak k prodloužení volna nechystá. "Šíření nemoci se stabilizovalo, pokud jde o její detekci a těžké formy, které vyžadují hospitalizaci," konstatoval starosta hlavního města Sergej Sobjanin. Další opatření proti šíření koronaviru podle něj zůstanou v platnosti.

Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa, kde žije přibližně 146 milionů lidí, prokazatelně nakazilo koronavirem přes 8,7 milionu osob, z nichž podle operativního štábu 244.447 zemřelo, uvedla agentura TASS. Ruský statistický úřad Rosstat uvádí kolem 460.000 obětí, neboť eviduje i osoby, u kterých se covid zjistil až po smrti.