Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko opět poslalo na Kyjev drony, poprvé za 12 dní

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Kyjev se v noci stal terčem dalšího útoku ze strany Ruska. Místní úřady informovaly, že byla nasazena protivzdušná obrana, které se podařilo sestřelit všechny útočící drony. Podle serveru Ukrajinska pravda šlo o první dronový útok za 12 dní.

Útoky byly také hlášeny v Mykolajivské a Záporožské oblasti, jak informovala agentura Ukrinform. Protiletecký poplach byl vyhlášen i v dalších částech Ukrajiny.

Svědek popsal, že v Kyjevě slyšel výbuchy, které připomínaly zásahy cílů protivzdušnou obranou. Jednalo se o první útok bezpilotními letouny na ukrajinskou metropoli za posledních 12 dní.

Náčelník oblastní vojenské správy Ruslan Kravčenko uvedl, že trosky sestřelených dronů poškodily tři domy a zranily jednoho člověka.

Server informoval, že ukrajinská protivzdušná obrana během noci sestřelila všech osm dronů Šáhed a tři střely s plochou dráhou letu Kalibr. Tuto informaci potvrdil také mluvčí letectva, Jurij Ihnat.

Ruské i ukrajinské síly se v průběhu tohoto týdne snažily o omezené pozemní útoky podél hranice Doněcké a Záporožské oblasti. Konkrétně Rusové neúspěšně napadali okolí Vuhleradu, Novodarivky a Makarivky.

Ukrajinci zřejmě podnikli neúspěšné útoky na Robotyne nedaleko Orichivu, Novopokrovku a Pjatychytku. Poslední jmenovanou nekontroluje ani jedna strana.

Ukrajinci údajně drží pozice v okolí Antonivského mostu v Chersonské oblasti. Ten byl poškozen během podzimní protiofenzívy při dobývaní Chersonu. (ISW) ale nezaznamenal vizuální potvrzení těchto tvrzení.

Údajně ani není jasné, jestli je voda po zničení Kachovské přehrady dostatečně nízko na to, aby zde vojenské operace byly možné.

Podle informací britské vojenské rozvědky si ukrajinská armáda vytvořila předmostí na východním břehu řeky Dněpr na jihu Ukrajiny. Tato strategická pozice byla zřízena u zničeného Antonivského mostu v blízkosti Hersonu.

Britské ministerstvo obrany dnes na twitteru informovalo, že boje o předmostí budou velmi pravděpodobně komplikovány záplavami a nánosy bahna po protržení Kachovské přehrady.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy