Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko v reakci na prohlášení Zacharovové uvedl, že Rusku ve skutečnosti nejde o mír na Ukrajině a že chce jen získat čas k přeskupení svých jednotek, k získání nových zbraní nebo k výcviku nedávno mobilizovaných vojáků.

"Jsme stejně jako dříve otevřeni rozhovorům. Nikdy jsme je neodmítali. Jsme připraveni je vést s ohledem na nynější realitu," uvedla Zacharovová. Server Ukrajinska pravda její výrok označil za nečekaný. Ukrajina v minulosti kritizovala, že Rusko v průběhu jednání, které vedlo na jaře s Ukrajinou, odmítalo vzít v potaz vývoj situace a trvalo na svých ultimátech z doby před plnohodnotnou invazí.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Nikolenko ale dnes upozornil, že přestože Rusko navrhuje jednání, dál útočí na civilisty. Na facebooku napsal, že zatímco četl zprávu o údajné ochotě Rusů jednat, na mobilní telefon mu přicházela nová upozornění o leteckém poplachu kvůli vyslání ruských raket na Ukrajinu. "Ti, koho opravdu zajímají mírové rozhovory, neničí města a vesnice a nezabíjejí civilisty. Ruští činitelé začínají nabízet jednání pokaždé, když ruští vojáci čelí porážce," podotkl Nikolenko.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak uvedl, že ani stažení ruských vojsk z Chersonu nebude stačit k tomu, aby se Ukrajina vrátila k jednáním. "Cherson není tím bodem, který doopravdy umožní seriózní vyjednávací proces. Ukrajinský prezident (Volodymyr) Zelenskyj jasně říká - až Rusové opustí ukrajinské území, tak tehdy budou jednání skutečně možná," sdělil Podoljak televizní stanici Nastojaščeje vremja. Podoljak dnes kromě toho zpochybnil, že se Rusové skutečně mají z Chersonu v plánu stáhnout, a řekl, že Kyjev v tomto ohledu nepřikládá váhu oznámením Moskvy, ale informacím rozvědek.

List The Washington Post v sobotu napsal, že vláda amerického prezidenta Joea Bidena soukromě vybízí představitele Ukrajiny, aby dali najevo ochotu jednat s Ruskem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začátku října podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatické rozhovory ukrajinských představitelů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle listu The Washington Post americký kabinet vybízí Zelenského, aby upustil od této podmínky.

V úterý tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov oznámil, že Kyjev je ochotný s Moskvou jednat, ale že hlavní podmínkou ukrajinského prezidenta je obnovení územní celistvosti Ukrajiny. Agentura AP hodnotí toto prohlášení jako obrat, přestože ukrajinské podmínky pro zahájení jednání, k nimž patří podle Danilova také kompenzace za způsobené škody a potrestání zodpovědných ruských činitelů za spáchané válečné zločiny, jsou pro Moskvu patrně nepřijatelné.