Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko oznámilo, že přestává sdílet informace s USA o svých jaderných zbraních

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Rusko ukončilo výměnu informací o svých jaderných zbraních se Spojenými státy. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Obdobný krok učinil podle médií v úterý také Washington.

Ruský prezident Vladimir Putin na konci února podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní. Krok zdůvodnil tím, že Rusko nemůže dovolit Spojeným státům inspekce na svých jaderných zařízeních v době, kdy Washington a jeho spojenci v NATO otevřeně deklarují jako svůj cíl ruskou porážku na Ukrajině.

Moskva tehdy zdůraznila, že od paktu neodstupuje úplně a že bude i nadále dodržovat limity jaderných zbraní. Původně také ruské ministerstvo zahraničí uvádělo, že Moskva bude USA nadále informovat o plánovaných testech svých balistických raket.

"Všechna oznámení, všechny formy oznámení, veškerá výměna údajů, veškerá inspekční činnost, obecně veškerá práce v rámci dohody se pozastavují, nebudou prováděny," citovala Rjabkova agentura Interfax.

Americký deník The Wall Street Journal v úterý s odvoláním na vysoce představeného představitele Bílého domu napsal, že Spojené státy nebudou s Ruskem nadále sdílet data o svých strategických jaderných zbraních. Důvodem je ruské pozastavení účasti na dohodě Nový START.

Ruská armáda dnes prováděla cvičení svých strategických raketových sil a na Sibiři rozmístila mobilní odpalovací zařízení, připomíná agentura AP.

Témata:  Rusko jaderné zbraně USA

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy