Ruský prezident Vladimir Putin na konci února podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní. Krok zdůvodnil tím, že Rusko nemůže dovolit Spojeným státům inspekce na svých jaderných zařízeních v době, kdy Washington a jeho spojenci v NATO otevřeně deklarují jako svůj cíl ruskou porážku na Ukrajině.

Moskva tehdy zdůraznila, že od paktu neodstupuje úplně a že bude i nadále dodržovat limity jaderných zbraní. Původně také ruské ministerstvo zahraničí uvádělo, že Moskva bude USA nadále informovat o plánovaných testech svých balistických raket.

"Všechna oznámení, všechny formy oznámení, veškerá výměna údajů, veškerá inspekční činnost, obecně veškerá práce v rámci dohody se pozastavují, nebudou prováděny," citovala Rjabkova agentura Interfax.

Americký deník The Wall Street Journal v úterý s odvoláním na vysoce představeného představitele Bílého domu napsal, že Spojené státy nebudou s Ruskem nadále sdílet data o svých strategických jaderných zbraních. Důvodem je ruské pozastavení účasti na dohodě Nový START.

Ruská armáda dnes prováděla cvičení svých strategických raketových sil a na Sibiři rozmístila mobilní odpalovací zařízení, připomíná agentura AP.

reklama