"Samozřejmě je stále mnoho problémů, které je třeba vyřešit, ale tento rok proběhl důstojně. Hlavní zásluhu na tom máte vy, občané Ruska," pronesl šéf Kremlu v projevu, který tradičně mohli jako první vidět obyvatelé ruského Dálného východu, kde vzhledem k časovému posunu nový rok začal dříve než v evropské části země.

"Pevně a důsledně jsme hájili naše národní zájmy, bezpečnost země a občanů. Během krátké doby jsme obnovili ekonomiku a v mnoha oblastech jsme nyní na cestě k naplnění našich strategických rozvojových cílů," dodal prezident.

Putin promluvil k Rusům v době zvýšeného napětí mezi Moskvou a Západem. Ve čtvrtek šéf Kremlu hovořil telefonicky s americkým prezidentem Joem Bidenem. Hovořili spolu již podruhé tento měsíc. V prvním videohovoru na začátku prosince se šéf Kremlu mimo jiné domáhal bezpečnostních záruk, že se NATO nebude rozšiřovat dále na východ. Ve čtvrtečním telefonátu se svým americkým protějškem řešili mimo jiné napětí kolem Ukrajiny.

Biden Putinovi podle Bílého domu sdělil, že rozmisťování ruských jednotek u hranic s Ukrajinou je nepřijatelné a že pokud se situace vyhrotí, budou USA a jejich spojenci s velkou rozhodností reagovat. Ruský prezident šéfovi Bílého domu podle svého poradce Jurije Ušakova naopak sdělil, že další západní sankce vůči Rusku by byly "kolosální chybou", která by mohla vést k úplnému zhroucení vzájemných vztahů. Představitelé obou zemí mají o bezpečnosti a situaci na Ukrajině jednat 10. ledna v Ženevě. O dva dny později se uskuteční rozhovory mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí.

Putin podle agentury TASS v novoročním projevu zvlášť pozdravil Rusy, které zastihne příchod nového roku na "bojovém postu", tedy vojáky, příslušníky pořádkových sil a zdravotníky. Zároveň vyjádřil podporu lidem, kteří ztratili blízké v důsledku pandemie covidu-19. Rusko se nyní dostalo na druhou příčku v celkovém počtu úmrtí s touto nemocí. Po zveřejnění listopadové bilance předstihlo Brazílii, upozornila ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na ruské vládní statistiky i své vlastní propočty. Celkový počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 dosáhl v Rusku podle agentury Reuters 658.634 lidí.

Putin byl dosud podle agentury TASS v novoročních projevech časově úspornější. Dosud nejdelší novoroční poselství přednesl loni. Trvalo šest minut.