"V Chersonské oblasti připravují referendum o vytvoření CHNR," napsal člen Chersonské oblastní rady Serhij Chlan na facebooku, zatímco ukrajinská média případné hlasování označují za "pseudoreferendum".

Chlan použil obdobnou zkratku, jakou se označují dvě proruské separatistické samozvané republiky na východě země - Doněcká lidová republika (DNR) a Luhanská lidová republika (LNR), které se nacházejí na části území Doněcké a Luhanské oblasti.

"Okupanti telefonují poslancům Chersonské oblastní rady, zda jsou připraveni s nimi spolupracovat. Kategoricky jsem odmítl," píše politik, jenž vyzval další regionální poslance, aby ani oni ruské síly nepodpořili. "Nedejte jim žádnou možnost legitimizovat CHNR," uvedl.

Jihoukrajinský Cherson, kde žije zhruba 300.000 obyvatel, je jediným takto velkým městem a regionální metropolí, které ruská armáda od začátku invaze na Ukrajinu ovládla. Řada Ukrajinců tam na protest proti okupaci téměř denně protestuje, napsala dnes agentura Unian.

Tento týden velení ukrajinské armády podle Reuters uvedlo, že příslušníci ruské národní gardy zadrželi v této oblasti více než 400 lidí, kteří protestovali proti ruské okupaci.