Zprávu o plánované operaci pod falešnou vlajkou publikovala SBU na telegramu. Údajně mají provokaci ve rafinerii provést žoldnéři z Wagnerovy skupiny, kteří budou předstírat, že jsou ukrajinští diverzanti.

Tuto informaci získala SBU z několika zdrojů, včetně svědectví vojáka, který byl zajat ukrajinskými jednotkami během protiútoku na záporožském úseku fronty. Zatím se k této zprávě nevyjádřily ani Bělorusko, ani Rusko.

Podle informací monitorovací skupina Belaruski Hajun uvedených na telegramu do Běloruska dorazily tisíce členů ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Žoldnéři od 11. července do této východoevropské země přijeli v několika konvojích.

Analytici dlouhodobě poukazují na to, že ruský prezident Vladimir Putin řekl, že má v úmyslu zachovat Wagnerovu skupinu jako soudržnou bojovou sílu, nikoli ji rozdělovat. Snaží se však odstranit Jevgenije Prigožina, zakladatele soukromé vojenské společnosti, z jejího vlivu.

Putin nadále trvá na svém tvrzení, že soukromé vojenské společnosti v Rusku neexistují. Navzdory tomu Putin po neúspěšné vzpouře v červnu nabídl příslušníkům Wagnerovy skupiny možnost pokračovat v boji na Ukrajině pod vedením svého původního velitele, uvedla agentura Reuters.

Stalo se tak podle Putina při setkání v Kremlu krátce po vzpouře. Proti návrhu se postavil šéf skupiny Jevgenij Prigožin. Putin tvrdí, že wagnerovcům na setkání udělal mnoho nabídek včetně té, aby dále bojovali na Ukrajině pod stejným velitelem.

Není navíc ani jasné, kolik bojovníků v Rusku zůstalo. Běloruské ministerstvo obrany na svém telegramu informovalo, že Wagnerovci poskytovali výcvik vojákům jednotkám teritoriálních vojsk. Momentálně není jasné, jestli žoldáci na území Běloruska skutečně budou trvale. Ukrajinská strana ale pozoruje úbytek ruských vojáků.

Podle dřívějších zpráv médií se do tábora měli přesunout členové ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti poté, co wagnerovci podnikli protestní tažení na Moskvu. Informoval o tom běloruský server Zerkalo.