Ruské ozbrojené síly svou strategii změnily, jelikož se jim během tři týdny trvající invaze nepodařilo dobýt klíčová ukrajinská města, uvedl Hockenhull s tím, že Kreml byl překvapen rozsahem a silou ukrajinského odporu a čelí problémům, které si sám zavinil. Opotřebovací válka podle Hockenhulla "bude zahrnovat bezohledné a nerozlišující použití palebné síly, což povede k nárůstu počtu civilních obětí, ničení ukrajinské infrastruktury a zintenzivnění humanitární krize".

Rusko útokem na Ukrajinu před 23 dny rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si dosud podle ukrajinských úřadů vyžádal životy už tisíců vojáků a civilistů, včetně více než stovky dětí. Přes tři miliony Ukrajinců před válkou uprchly do zahraničí.Podle západních činitelů mají ruské síly dostatek dělostřelecké munice, aby mohly v bombardování Ukrajiny pokračovat týdny, možná déle, píše agentura AP.

Rusko popírá, že by útočilo na civilisty, a svou invazi na Ukrajinu označuje za "speciální vojenskou operaci". Ruský prezident Vladimir Putin dnes před davy lidí na moskevském stadionu Lužniki prohlásil, že cílem je zachránit lidi na Ukrajině před genocidou.

Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.