reklama

Kazachstán, největší a nejbohatší ze středoasijských zemí zažívá od neděle nejhorší protivládní protesty za posledních nejméně deset let. Nepokoje původně vyvolané zvýšením cen zkapalněného plynu vedly ve středu k odvolání vlády prezidentem Tokajevem. Ten se zároveň postavil do čela bezpečnostní rady, kterou dosud vedl jeho dlouholetý předchůdce v čele státu Nursultan Nazarbajev. Z chaosu v zemi obvinil Tokajev "provokatéry z domova i ze zahraničí".

Policejní mluvčí v ohnisku nepokojů Almaty dnes oznámila, že byly "zlikvidovány" desítky lidí, kteří v noci zaútočili na administrativní budovy. Mluvčí neupřesnila, co má výrazem "zlikvidovat" na mysli, agentury AP a AFP si nicméně její slova vyložily tak, že desítky lidí byly zabity. Kazašská státní televize dnes uvedla, že při potyčkách s demonstranty přišlo v Almaty o život nejméně 13 policistů; dvěma z nich prý byly odříznuty hlavy. O případných obětech na straně demonstrujících televize neinformovala.

Tokajev ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států ODKB, kteří po několia hodinách slíbili vyslat do země na omezenou dobu "mírové jednotky". První ruští výsadkáři jsou již na místě a jejich hlavním úkolem je podle sekretariátu ODKB chránit důležitá státní a vojenská zařízení a pomáhat kazašským silám při nastolení pořádku. Odhodlání dostát spojeneckým závazkům a pomoci Kazachstánu vyjádřily také Tádžikistán a Kyrgyzstán, jehož parlament dnes ovšem vyslání vojáků neschválil kvůli nedostatečnému počtu poslanců na mimořádné schůzi. Součástí kontingentu ODKB jsou podle listu Kommersant rovněž vojáci z Běloruska a Arménie.

Ve středu úřady v Almaty oznámily, že bezpečnostní složky zahájily "protiteroristickou operaci". Na hlavní náměstí Almaty dnes brzy ráno vjelo několik obrněných vozů a na místě byly desítky vojáků. Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu. V zemi nefunguje internet a mobilní sítě. Mluvčí Kazašské národní banky informoval, že provoz přerušují všechny banky v zemi kromě té centrální a také burza.

Čína dnes označila nepokoje v Kazachstánu za "vnitřní záležitost" sousední země a vyjádřila přesvědčení, že se kazašské úřady dokážou se vzniklou situací vypořádat. Podobný apel již ve středu učinila Moskva, podle níž si Kazachstán své problémy vyřeší sám. Uvedla také, že by se do vnitřních záležitostí země nikdo neměl nevměšovat. Bílý dům, generální tajemník OSN a Evropské unie vyzvali kazašskou vládu i protestující, aby se zdrželi násilí.

K ukončení násilností dnes vyzvala také česká diplomacie. "Ministerstvo zahraničních věcí se znepokojením sleduje vývoj situace v Kazachstánu, kde v uplynulých hodinách došlo k eskalaci vnitropolitické a bezpečnostní situace. Zvláště závažné jsou zprávy o desítkách obětí na životech. Vyzýváme všechny strany, aby ukončily veškeré násilnosti a mimořádnou situaci řešily s respektem k zákonům a lidským právům," uvedlo v prohlášení ministerstvo. České velvyslanectví v Nur-Sultanu nemá informace o tom, že by byl v ohrožení někdo z přibližně 30 českých občanů nyní pobývajících v zemi.

Nepokoje v Kazachstánu podle expertů ovlivňují cenu bitcoinu, která se dnes dopoledne snížila na 43.000 dolarů (936.060 Kč) a za posledních 24 hodin vykazovala pokles o více než sedm procent. Kazachstán patří k zemím, kde se nejznámější kryptoměna světa "těží" nejvíce.

Německá letecká společnost Lufthansa dnes oznámila, že kvůli nepokojům přestala nabízet pravidelné lety do Almaty. Leteckou přepravu do třech kazašských měst přerušil také ruský Aeroflot a další společnosti z Ruska či Blízkého východu.

Policie hlásí tisíce zadržených účastníků nepokojů

Policie zadržela asi 2000 lidí při potlačování nepokojů v Almaty, největším městě středoasijského Kazachstánu. Uvedla to dnes agentura TASS s odvoláním na kazašské ministerstvo vnitra. "Policisté v Almaty vyrazili k očistě ulic. Přijímají opatření k zadržení narušitelů pořádku. Celkem bylo na policii předvedeno okolo 2000 lidí," citovala agentura z komuniké.

V Almaty byly podle dřívějšího vyjádření policejní mluvčí v noci na dnešek "zlikvidovány" desítky útočníků na administrativní budovy. Některá zahraniční média to interpretují jako potvrzení, že policie zabila desítky demonstrantů. Při potyčkách podle státní televize přišlo o život nejméně 13 policistů, zranění utrpělo 353 příslušníků pořádkových sil.

Almaty se staly epicentrem nynějších nepokojů, označovaných za nejhorší od dosažení nezávislosti před třemi desetiletími.

Ministerstvo vnitra ve středu uvedlo, že během nepokojů v několika regionech země zahynulo osm členů bezpečnostních složek a dalších 317 jich utrpělo zranění.

Kazašské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že při nepokojích v zemi bylo zraněno přes 1000 lidí, z nichž téměř 400 muselo být hospitalizováno.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu obvinil "provokatéry z domova i ze zahraničí" a ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Rusko již do země přepravuje své výsadkové oddíly. Součástí kontingentu mají být také vojáci z Tádžikistánu, Běloruska, Arménie a Kyrgyzstánu, kde se má v pátek znovu sejít parlament, aby vyslání vojáků schválil; dnes se k tomu nesešlo dostatečné množství poslanců.