"Skutečně je potřeba poskytnout některé informace pro certifikaci, které jsme zatím nedodali, protože jsme měli odlišnou představu o tom, jaké by ty informace měly být a jak by měly být prezentovány. Některé standardy máme odlišné," odvětil mluvčí Kremlu na dotaz, co způsobuje zpoždění ve schvalování ruské vakcíny WHO. "Postupně se přizpůsobujeme těmto požadavkům a doufáme v pozitivní výsledek této práce," dodal.

Moskva si loni pospíšila se schválením své vakcíny proti covidu-19 nazvané Sputnik V. Rusko ji na domácí úrovni registrovalo loni v srpnu, v říjnu požádalo o urychlenou registraci WHO. Tu zatím neobdrželo a čeká rovněž na schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Agentura Reuters v říjnu napsala, že unijní regulátor stále neobdržel některá důležitá data.

Sputnik V nyní používá zejména Rusko a jeho aplikaci svým obyvatelům schválilo i přes 70 dalších zemí světa včetně člena EU Maďarska. Rusko schválilo pro domácí použití čtyři vakcíny domácí výroby a žádné další očkování proti covidu-19 není v zemi k dispozici. Někteří Rusové cestují za očkováním do zahraničí, podotkl Reuters.