Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko prodlouží současné omezení těžby ropy do konce června

Těžba ropy
Těžba ropy
Foto: Pixabay

Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června. Uvedl to dnes vicepremiér Alexandr Novak. Rusko minulý měsíc oznámilo, že v reakci na západní sankce v březnu sníží svoji těžbu, podle Novaka by plánované snížení produkce mělo být splněno v příštích dnech. Snížení odpovídá zhruba pěti procentům celkové produkce ropy v Rusku v lednu. Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě za Saúdskou Arábií.

"V současnosti je Rusko blízko dosažení cílové úrovně snížení - bude jí dosaženo v nejbližších dnech," řekl Novak. "V souladu se současnou situací na trhu bude rozhodnutí o dobrovolném snížení těžby o 500.000 barelů denně platit do června 2023 včetně," dodal.

Novak v prohlášení uvedl, že světový trh s ropou je pod bezprecedentním tlakem. Poukázal na energetické embargo západních zemí vůči Rusku a na to, co označil za nebezpečné pokusy omezit cenu ropy.

Rozhodnutí Ruska snížit těžbu ropy doplňuje dohodu skupiny OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem. Skupina se loni v říjnu dohodla na prudkém snížení těžby o dva miliony barelů denně, které má trvat od listopadu do konce letošního roku. Skupina snížila těžbu navzdory výzvám velkých spotřebitelů, aby ji naopak zvýšila, napsala agentura Reuters.

V celém loňském roce se těžba ropy v Rusku zvýšila o dvě procenta na 535 milionů tun (zhruba 10,7 milionu barelů) denně. Důvodem byl nárůst prodeje do asijských zemí, hlavně do Indie a Číny.

Evropská unie spolu se skupinou ekonomicky vyspělých zemí G7 a s Austrálií od loňského 5. prosince zavedla maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Od 5. února platí i cenové stropy na ruské ropné produkty.

Témata:  Rusko ropa

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy