reklama

Podobu dresů dnes podle agentury TASS schválila evropská fotbalová asociace UEFA. Kromě obrysu Ukrajiny je na dresech i armádní pozdrav "Sláva Ukrajině, hrdinům sláva!".

"Ukrajinský fotbalový tým připojil k Ukrajině ruský Krym," okomentovala dres mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová a poznamenala, že armádní pozdrav odráží slogany nacistického Německa. Design zároveň označila za nepřátelský.

Kreml s vyjádřením čeká na oficiální vyjádření UEFA, píše TASS.

Ruský poslanec Dmitrij Sviščev podle agentury RIA Novosti dres nazval "politickou provokací". Zobrazení mapy Ukrajiny "s ruským územím" je podle něj nelegální.

"Jediná a nerozdělená vlast s Krymem, Doněckou a Luhanskou oblastí, Kyjevem, mým rodným Dniprem, Lvovem, Oděsou a všemi městy a vesnicemi, kde je hlavním dětským popěvkem melodie státní hymny," napsal na facebook předseda ukrajinského fotbalového svazu Andrij Pavelko, který zároveň zveřejnil fotografie nových dresů.

"Nové dresy našeho týmu se mi moc líbí," uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. "Těm, kteří se kvůli tomu rozčilují, protože nedokážou vystát naše mezinárodně uznávané hranice nebo náš oficiální státní pozdrav, můžu říct: Nedovolíme, aby byly naše národní symboly uráženy," napsal šéf ukrajinské diplomacie na twitteru.

Doněckou a Luhanskou oblast na východě Ukrajiny v roce 2014 obsadili proruští separatisté, tedy ve stejném roce, kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Anexi odsoudily mezinárodní organizace jako nezákonný krok, Západ od té doby uplatňuje vůči Rusku sankce.

Fotbalové mistrovství Evropy začíná po ročním odkladu kvůli pandemii covidu-19 v pátek a potrvá do 11. července.