reklama

Ruská vláda pátečním rozhodnutím rozšířila stávající sankční seznam o 41 osob, informuje TASS. Kromě Porošenka se na něm nachází rockový muzikant a zároveň bývalý šéf strany Hlas Svjatoslav Vakarčuk a další ukrajinští politici. Osobám na seznamu bude v Rusku zmrazen majetek.

Porošenko v minulosti v Rusku podnikal - v Lipecku vlastnil továrnu na čokoládu, kterou ale musel v roce 2017 uzavřít. Později uvedl, že už v Rusku žádnou obchodní činnost nevyvíjí.

Sankce proti Ukrajině schválila ruská vláda v říjnu 2018 a zdůvodnila je "nepřátelskými akcemi ve vztahu k ruským občanům". V současnosti se na něm nachází 322 osob a 68 firem, uvedla agentura Unian.

Vztahy Kyjeva a Moskvy jsou napjaté od února 2014, kdy byl při lidových protestech svržen proruský prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč. Rusko následně anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a na východě Ukrajiny se rozhořely boje mezi vládními vojsky a proruskými separatisty, kteří se těší podpoře Moskvy. Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13.000 mrtvých.

Ukrajina uplatňuje naopak sankce proti ruským fyzickým a právnickým osobám.

reklama