Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko ruší restrikce zavedené kvůli vzpouře wagnerovců

Rusko, ilustrační foto
Rusko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rusko se po sobotní ozbrojené vzpouře vedené Jevgenijem Prigožinem pomalu vrací k normálnímu životu. Podle úřadů byly zrušeny veškeré restrikce týkající se silniční dopravy, které byly zavedeny v souvislosti s postupem wagnerovců na Moskvu.

Ruské státní agentuře TASS to potvrdil silniční úřad Rosavtodor. Restrikce se týkaly například Rostovské, Lipecké či Tulské oblasti.

Rostov na Donu byl prvním městem, které žoldnéři z Wagnerovy skupiny obsadili. Následně se vydali na tzv. pochod za spravedlnost. Konvoj s jednotkami projel Voroněží či výše zmíněnou Lipeckou oblastí, do Moskvy ale nakonec nedojel.

Rusko se v sobotu potýkalo s ozbrojenou vzpourou od brzkých hodin. Prigožin předtím prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly. Ministerstvo to popírá. Ruský prezident Vladimir Putin v dopoledním projevu přiznal "složitou situaci" v Rostově na Donu. Wagnerovci tam obsadili veškerá klíčová místa včetně velitelství zodpovědného za vojenské operace na Ukrajině. Následně se vydali směrem na Moskvu.

Večer Prigožin oznámil, že svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny. Stalo se tak po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, který s ním jednal na základě mandátu od Putina. Dohoda má zaručit bezpečí bojovníkům z Wagnerovy skupiny i jejich šéfovi, který se podle ní přesune do Běloruska. Trestní stíhání jeho osoby bylo zrušeno.

Témata:  Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:42

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.