reklama

Britské ministerstvo doplnilo, že Moskva ve skutečnosti s pomalým tempem ofenzivy na Ukrajině spokojená není a že Šojgu s Putinem kvůli němu pravděpodobně postavili mimo službu nejméně šest generálů.

V Doněcké oblasti na východě Ukrajiny se ruské síly dál soustředí na okolí Bachmutu a Avdijivku, sdělil dnes generální štáb ukrajinské armády. "U Soledaru, Bachmutu a Kodemy vedl nepřítel ofenzivu, ale bezúspěšně. Okolí Avdijivky ostřeluje z tanků a hlavňového a raketového dělostřelectva," uvedl štáb. Sdělil také, že Rusové ostřelují ukrajinské pozice také u Kramatorsku.

Ruští vojáci podle ukrajinského štábu v posledních hodinách rovněž podnikali dělostřelecké útoky na "objekty" v okolí Charkova a dalších měst a obcí v Charkovské oblasti. Využívali k tomu podporu bezpilotních letounů provádějících vzdušný průzkum.

Britské ministerstvo obrany dnes odmítlo úterní vyjádření ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, podle kterého Rusko záměrně zpomalilo ofenzivu, aby snížilo počet civilních obětí na Ukrajině. Ve stejný den, kdy Šojgu mluvil o snižování obětí mezi civilisty, zasáhla ruská balistická střela krátkého doletu Iskander vlak v Čaplyne a zabila přitom nejméně dvě děti a způsobila více než dvě desítky dalších obětí, podotklo britské ministerstvo.

Z toho podle Londýna vyplývá, že Rusku nevadí působit škody včetně úmrtí a zranění civilistů, když se mu zdá, že mu raketové nebo dělostřelecké údery přinesou vojenskou výhodu.