Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko se snaží dobýt město Časiv Jar s až 25 000 vojáky

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ruské síly se snaží dobýt město Časiv Jar na východě Ukrajiny s 20.000 až 25.000 vojáky. Oznámila to v pondělí ukrajinská armáda, podle které je situace v oblasti složitá. Informuje o tom agentura Reuters.

"Situace v okolí města je složitá, ale je kontrolovatelná... Naši obránci dostávají posily a stabilizují linii," řekl mluvčí východního velení ukrajinské armády Nazar Vološyn v rozhovoru pro televizi Suspilne. Podle jeho slov se do Časiv Jaru a okolních vesnic snaží proniknout přibližně 20.000 až 25.000 ruských vojáků.

Dobytí Časiv Jaru by ruské síly přiblížily ke dvěma strategicky významným městům v Doněcké oblasti, Kramatorsku a Sloviansku, píše Reuters.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Olexandr Syrskyj předpokládá, že Rusko chce dobýt Časiv Jaro do 9. května, kdy si Kreml připomíná vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce.

Kyjev již několik týdnů hlásí nedostatek munice a opakovaně žádal spojence o pomoc. Situace v tomto směru by se však měla v následujících týdnech zlepšit, protože Sněmovna reprezentantů USA v sobotu schválila balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 61 miliard dolarů.

"Pro naše vojáky je to náročné, ale získáním potřebné pomoci se situace vyrovná," uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příspěvku na platformě Telegram.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy