Podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) nyní Rusko stažené jednotky z jihu nasazuje v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny.

Ruské síly po sobě při ústupu za řeku Dněpr zanechali pravděpodobně mnohem méně vybavení, které by mohlo padnout do rukou Ukrajinců, než v předchozích případech, píše britské vojenská rozvědka. Relativně úspěšné stažení je podle ní částečně dílem lepšího jednotného vedení generála Sergeje Surovikina. Moskva ho jmenovala velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině na začátku října.

Ruští vojáci se pod tlakem ukrajinské protiofenzivy museli od léta stáhnout z dobytého ukrajinského území nejen v okolí Chersonu, ale i v Charkovské či Doněcké oblasti. Na jaře se ruská vojska také stáhla ze severu po neúspěšné kampani s cílem dobýt metropoli Kyjev.

Navzdory Surovikinovu vedení ruské jednotky stále trpí špatným velením na nižších pozicích a dalšími problémy, uvádí Londýn. V posledních měsících například dvě jednotky podléhající Východnímu vojenskému okruhu utekly ze svých pozic poté, co byl zabit jejich velitel. Jiní velitelé o incidentu pravděpodobně lhali, aby o něm nemuseli nejvyšší velení informovat.

Ruské síly dříve nasazené na jihu nyní podle analýzy ISW začínají posilovat jednotky v okupované Luhanské, Doněcké a východní části Záporožské oblasti. Analytici připomínají, že ukrajinský generální štáb zaznamenal zvýšenou přítomnost ruských vojáků v Luhansku, oblastní metropoli pod kontrolou proruských separatistů. Další pohyby vojáků i vybavení oznámili v posledních dnech z Novoajdaru, zhruba 55 kilometrů východně od Severodoněcku, či z okupovaného přístavu Mariupol.

reklama