Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko se vyjádřilo k výsledkům voleb ve Francii

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov
Foto: kremlin.ru

Kreml pozorně sleduje výsledky předčasných parlamentních voleb ve Francii, řekl v pondělí mluvčí Dmitrij Peskov ohledně vítězství krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) v prvním kole.

"Jsou nám víceméně jasné preference francouzských voličů," dodal Peskov podle TASS.

Předseda ruské Státní dumy Viačeslav Volodin vyzval k nahlížení na výsledky francouzských voleb v širším kontextu. Připomněl nadcházející parlamentní volby v Británii a prezidentské volby v USA.

"Viděli jsme minulý týden, jak (americký prezident Joe) Biden prohrál debatu (s exprezidentem Donaldem Trumpem) a nyní Macronova strana prohrála v parlamentních volbách a skončila na třetím místě... Hlavy států utrpěly výrazné porážky," řekl Volodin.

Jiní ruští představitelé a političtí analytici jsou však skeptičtí ohledně možného zlepšení vztahů mezi Kremlem a Západem.

"Není důvod očekávat zlepšení vztahů mezi Paříží a Moskvou po parlamentních volbách," uvedl Vladimir Džabarov, místopředseda zahraničního výboru rady federace, horní komory ruského parlamentu.

Ruský analytik Georgij Bovt v rozhlasovém vysílání BFM.ru upozornil na to, aby se nepřeceňoval význam RN a jeho vliv na francouzskou politiku. "Vedoucí představitelé RN již dali najevo, že podpora Francie pro Ukrajinu nebude zpochybněna," připomněl.

První kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii skončilo podle očekávání. Vítězství patří Národnímu sdružení (RN) Marine Le Penové.  Volby vyhlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na výsledky červnových voleb do Evropského parlamentu. 

Za Národním sdružením se na druhém místě umístila levicová koalice Nová lidová fronta (NFP). Macronův centristický blok skončil až na třetím místě.

Macron už minulý týden vyloučil svou rezignaci po případné porážce své strany ve volbách. "RN nepíše ústavu a ani jejího ducha. Institucionální uspořádání je jasné, místo prezidenta je také jasné a bude jasné bez ohledu na výsledek," řekl týdeníku Le Figaro. 

Témata:  Rusko Dmitrij Peskov volby ve Francii

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy