Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko snižuje stavy na zastupitelských úřadech na Ukrajině

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Rusko začalo snižovat počty pracovníků na svých zastupitelských úřadech na Ukrajině. Ruská diplomacie tuto "optimalizaci" vysvětluje obavou z provokací, základní funkce velvyslanectví a konzulátů mají zůstat zachovány, uvedla agentura Interfax.

"V obavě z možných provokací kyjevského režimu či třetích zemí jsme skutečně přijali rozhodnutí o určité optimalizaci stavů ruských zastupitelských úřadů na Ukrajině. Upozorňujeme, že naše velvyslanectví a konzuláty budou pokračovat v plnění svých základních funkcí," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Agentura AP dříve uvedla, že Spojené státy chystají evakuaci svého velvyslanectví v Kyjevě v reakci na varování západních tajných služeb, že se ruská invaze na Ukrajinu blíží. Ministerstvo zahraničí tuto informaci oficiálně zatím nepotvrdilo.

Krize mezi Západem a Ruskem kvůli Ukrajině se vyostřila natolik, že USA, Británie, Nizozemsko, Lotyšsko, Estonsko a Japonsko v obavě z ruské invaze v pátek vyzvaly své občany, aby Ukrajinu neprodleně opustili. V noci na dnešek se k těmto zemím připojila i Austrálie a Nový Zéland, nyní i Kuvajt. Česko zatím podobná doporučení nevydalo.

"Vzhledem k významnému vlivu, jaký Washington a Londýn mají na Kyjev, a celkově jejich roli při řízení dění na Ukrajině..., jsme učinili závěr, že naši američtí a britští kolegové zjevně vědí o nějakých připravovaných násilných akcích, které by mohly zásadně zkomplikovat bezpečnostní situaci," poznamenala Zacharovová.

Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny, stále popírá, že by mělo v úmyslu sousední zemi napadnout. Západní výstrahy před možnou ruskou invazí Moskva odmítla jako "hysterii" a "dezinformace".

Témata:  Ukrajina Rusko

Související

Aktuálně se děje

29. března 2026 21:57

Chlubení se jí nevyšlo. Dominika Myslivcová je kvůli dárku za miliony pod palbou ostré kritiky

Influencerka Dominika Myslivcová se ocitla pod palbou ostré kritiky poté, co se na sociálních sítích pochlubila luxusním dárkem od svého partnera Jakuba. Ten se rozhodl svou drahou polovičku překvapit a pořídil jí růžové Lamborghini Urus, jehož cena se odhaduje na 6 až 9 milionů korun. Místo obdivu se však pod příspěvkem strhla lavina negativních komentářů, které nešetřily ironií ani drsnými výrazy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy