reklama

"Ruští vojáci zlomili odpor nepřítele a postoupili o několik kilometrů hlouběji do jeho obrany," citoval Interfax z prohlášení. "Za čtyři dny se fronta posunula o dva kilometry na západ," dodalo ministerstvo aniž by upřesnilo, ve které části několik stovek kilometrů dlouhé frontové linie se postup odehrál.

Jedny z nejprudších bojů v posledních měsících se svádějí v Doněcké oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, která je částečně okupována Ruskem a kterou chce Moskva plně obsadit. Opěrný bod ukrajinské obrany zde představuje Bachmut, o který se vedou těžké boje řadu měsíců. Ruské síly zde od začátku roku postoupily o několik kilometrů na severních i jižních předměstích. Městu s předválečnou populací 70.000 lidí hrozí obklíčení.

Dobrovolníci útočných oddílů se podle mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova zmocnili Krasne Hory, která leží na sever u Bachmutu mezi hlavními tahy na Siversk, Lysyčansk a Slavjansk. Prigožin v neděli uvedl, že vesnici získali žoldnéři Wagnerovy skupiny. Ukrajina se k informaci nevyjádřila, rovněž tyto zprávy nelze nezávisle ověřit.

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj v sobotu uvedl, že ukrajinské jednotky drží obranu podél fronty v Doněcké oblasti a v některých místech se jim podařilo získat zpět některé dříve ztracené pozice.

Ofenzivu zahájila Moskva také na rozhraní Charkovské a Luhanské oblasti, kde se ruským silám podařilo obsadit několik vesnic. Neúspěchem naopak skončily dosavadní útoky poblíž města Vuhledar v Doněcké oblasti, kde Rusové ztratili desítky kusů obrněné techniky a zřejmě i stovky vojáků.